Allez au contenu Allez à la navigation

07 Vasaris 2018

10 KLAUSIMŲ EKSPERTUI: APIE ODĄ, LINKUSIĄ Į AKNĘ, SU DR. RENATA KLIUNKIENE

Kaip suprasti, ar dėl aknės reikia kreiptis į dermatologą, ar pakaks gydytis pačiam? Kai pradedi gydymą nuo aknės ir imi naudoti specialias priemones – kada galima tikėtis rezultatų?

Renata Kliunkiene - 10 klausimu ekspertui apie į spuogus linkusią odą
Į klausimus atsako:
Renata Kliunkienė
Dermatovenerologė
Kardiolitos klinika, Vilnius

• Kodėl atsiranda spuogai?
Aknė – tai odos riebalinių liaukų sutrikimas. Odos liaukoms išskiriant pernelyg daug riebalų (sebumo) yra užkemšamos odos poros, sutrikdoma jų veikla, kas ir sąlygoja spuogų atsiradimą.

• Ar spuogai kamuoja tik bręstant? Kokiame amžiuje liaujasi kamavusi aknė?
Aknė skirstoma į jaunatvinę ir suaugusiųjų aknę. Nėra apibrėžtos taisyklės kada ji turėtų atsirasti ar išnykti. Dažniausiai kreipiasi 13 – 17 metų jaunimas ir 30 – 40 metų amžiaus suaugusieji.

• Kaip suprasti, ar dėl aknės reikia kreiptis į dermatologą, ar pakaks gydytis pačiam?
Atsiradus pirmiems bėrimams, galima bandyti palengvinti odos būklę naudojant specializuotas probleminės odos priežiūros priemones įsigytas vaistinėje. Bet pastebint jog problema progresuoja – nereikėtų delsti. Anksčiau diagnozuota ir pradėta gydyti aknė dažniausiai išnyksta be ilgalaikių pasekmių tokių kaip randeliai ar hiperpigmentacija (odos patamsėjimo plotai).

• Kokias priemones naudoti žmogui, norinčiam kovoti su akne? Kokia turėtų būti odos priežiūros rutina?
Priemonės turėtų būti parenkamos pagal odos tipą (sausa, riebi, mišri oda). Rekomenduočiau naudoti tik vaistinėje įsigytas priemones kurios savo sudėtyje neturėtų kvapiklių, dažiklių ir kitų odą galinčių įjautrinti medžiagų. Spuoguotos odos priežiūrai rekomenduojama naudoti ne riebias veido priežiūros priemones, pagamintas vandens, ne aliejaus pagrindu.

Sébium Global biologiškai veikia visas aknės atsiradimo priežastis ir simptomus.

• Kas yra “T” zona, kur neva didžiausia tikimybė, kad išdygs spuogas?
“T” zona, tai kaktos – nosies – smakro zona. Šiauriečių žmonių – dažniausia probleminė odos sritis, kurioje išsiskiria didesnis riebalų sluoksnis – terpė, labai palanki bakterijų kaupimuisi bei dauginimuisi.

• Ar tikrai blogai, jei namuose bandysiu spaudyti spuogus? Juk naudoju dezinfekcines priemones?
Spuogų spaudyti nerekomenduojama, nes spaudžiant spuogą galima „įspausti jį į vidų“. To pasekoje turėsime skausmingą, gilesnius odos audinius apimantį bakterinį uždegimą, kurį gali prireikti gydyti chirurginiu būdu, arba ilgainiui toje vietoje liks randas.

• Ar sergantiems akne, galima naudoti makiažo pagrindą ar pudrą? Jei taip, į ką atkreipti dėmesį?
Pacientams, sergantiems akne, visuomet patariu naudoti kiek įmanoma mažiau dekoratyvinės kosmetikos, tačiau maskuoti spuogus, manau, yra būtina vien dėl bėrimų sukeliamo psichologinio diskomforto. Maskuojamasis kremas turėtų būti lengvos tekstūros, labai svarbu – neužkemšantis porų.

• Kuo geriausia maskuoti pavienius spuogus?
Rekomenduočiau rinktis BB kremus kurie yra patvirtinti dermatologų ir neturi savo sudėtyje alergijas galinčių sukelti medžiagų.

• Jei jauti, kad kyla giluminis spuogas, primenantis guzą – ar yra būdų, kaip jį sutramdyti, kad jis nevirstu pūliniu?
Tokio bėrimo svarbiausia nespaudyti ir neliesti rankomis. Paviršių patarčiau dezinfekuoti antiseptine priemone (antibakteriniu purškalu). Jaučiant didelį tempimo pojūtį ar skausmą, nedelsiant kreiptis į gydytoją dermatologą dėl tolimesnio gydymo, siekiant išvengti komplikacijų.

• Kai pradedi gydymą nuo aknės ir imi naudoti specialias priemones – kada galima tikėtis rezultatų?
Aknei reikia laiko. Priklausomai nuo aknės sunkumo, gydymas gali užtrukti nuo vieno mėnesio iki pusės metų laikotarpio. Gydant vietiniais vaistais efektas pastebimas maždaug 2 – 3 savaičių bėgyje, skiriant sisteminius vaistus (sunkesnės aknės atveju) teigiamus pokyčius galima pastebėti maždaug po 1 – 1,5 mėnesio.

Sužinok daugiau apie savo odą ir teisingą jos priežiūrą: www.aknespotas.lt 

Bioderma Lojalumo Klubas - apdovanok savo odą