Allez au contenu Allez à la navigation

30 Balandis 2018

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI APIE SPUOGUS, SU DR. JURGITA KARČIAUSKIENE

Ar spuogai kamuoja tik tuos žmones, kurių oda riebi? Kokie veiksniai didina, o kokie – mažina bėrimą? Kokios pagrindinės priemonės turėtų būti su akne kovojančio žmogaus kosmetinėje? O jei spuogai išnyko, ar naudoti tas pačias priemones, ar jas keisti?..

Į klausimus atsako:
dr. Jurgita Karčiauskienė
Dermatovenerologė
Biofirst klinika, Kaunas

Iš kokių simptomų suprasti, kad pačiam spuogų išsigydyti nepavyks ir jau metas kreiptis į dermatologą? 
Aknė (paprastieji spuogai) daugeliui pasireiškia švelnia, neuždegimine forma, kuomet odoje pastebimi tik nedideli rausvi ar juodi iškilimai – komedonai (inkštirai). Šią aknės formą galima gydyti patiems pasitelkiant dermatologines kosmetikos priemones – specialius į aknę linkusiai odai skirtus prausiklius ir kremus, kurie parduodami vaistinėse. Tačiau jei odoje pastebite uždegiminius bėrimus, tokius kaip pūlinukai ir mazgeliai, reikėtų kreiptis į specialistą. Įvertinęs Jūsų odos būklę gydytojas dermatologas patars kaip prižiūrėti aknės pažeistą odą, esant reikalui rekomenduos tam tikras procedūras. Tačiau jei ir nėra uždegiminių bėrimų, o inkštirų nepavyksta atsikratyti savarankiškai, derėtų nedvejoti klausti patarimo ir kreiptis į specialistą.

Ar spuogai kamuoja tik tuos žmones, kurių oda riebi?
Taip, dažniausiai spuogai yra būdingi riebiai arba mišriai odai. Aknė yra odos gyvaplaukio ir į jį atsiveriančios riebalinės liaukos liga, kurios metu, dėl tam tikrų priežasčių, riebalinių liaukų veikla suaktyvėja. Taigi dažniausiai aknė pasireiškia būtent tose odos srityse, kuriose yra daugiau riebalinių liaukų: veido T zonos (kakta, nosis, smakras), krūtinės ir viršutinės nugaros dalies. 

Kokie veiksniai didina, o kokie – mažina bėrimą?
Aknė dažniausiai pasireiškia paauglystėje kai persitvarko hormoninė sistema. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių spuogų atsiradimą. Tačiau yra žmonių, kuriems net paauglystėje pavyksta šios ligos išvengti. Tai dažniausiai priklauso nuo genetikos. Šių veiksnių pakeisti negalima. Tačiau valgant mažiau pieno produktų, maitinantis sveikai, vengiant streso, aknės bėrimų turėtų sumažėti. Norint turėti mažiau spuogų, taip pat svarbu naudoti dermatologines kosmetikos priemones, specialiai pritaikytas į aknę linkusiai odai. Šios priemonės turi komedonus ardančių medžiagų ir mažina odos riebaluotumą. Jei vargina spuogai, netepkite odos aliejais ar riebiais kremais, turinčiais lanolino, kokoso ar sviestmedžio aliejaus. Šios medžiagos užkemša plaukų folikulų angas (vadinamąsias poras) ir taip pradeda formuotis spuogai. 

Ar tai, kad ant veido ėmė atsirasti vis daugiau inkširų, reiškia, kad ir spuogų kiekis padidės? Kaip su tuo kovoti? Ar tikrai inkštirų negalima spaudyti?
Inkštirai, arba komedonai tai viena iš dažniausių aknės formų. Aknė gali pasireikšti vien tik komedonais, tačiau neretai kartu atsiranda ir kitų šios ligos bėrimų – pūlinukų, mazgelių. Pastebėjus odoje inkštirus (komedonus), reikėtų pradėti nuo dermatologinės kosmetikos priemonių. Jos mažina inkširų kiekį ir saugo nuo sunkesnių aknės bėrimų atsiradimo. Inkštirų spaudyti patiems nederėtų, nes pažeidžiamas odos vientisumas ir kyla odos uždegimo bei infekcijos rizika.

Kaip dažnai per dieną patartumėte prausti/valyti odą ir kuo? Gal, jei tai darysiu dažnai – 3-4 kartus per dieną, spuogai mažiau dygs?
Aknė nėra higienos stokos liga. Netgi atvirkščiai, tyrimai rodo, kad jei oda prausiama ar valoma dažniau nei du kartus per dieną, ji pradeda labiau riebaluotis ir spuogų turėsite daugiau. Taigi derėtų ją prausti/valyti ne dažniau nei du kartus dienoje, tačiau svarbu naudoti būtent riebios ar mišrios, bei į aknę linkusios odos poreikiams pritaikytas priemones.

Bioderma Sebium Gel moussant - prausiklis riebiai, mišriai ir į spuogus linkusiai odai

Kokios pagrindinės priemonės turėtų būti su akne kovojančio žmogaus kosmetinėje?
Pilnai pakanka dviejų – trijų priemonių: specialaus prausiklio ir kremo, kurie skirti į aknę linkusiai odai prižiūrėti. Prausiklį galima keisti valikliu, pavyzdžiui miceliniu vandeniu. Šios priemonės naudojamos ryte ir vakare. Kremas tepamas tik ant švariai nuvalytos/nupraustos odos. Jei oda nėra labai riebi, jautresnė, tuomet pakanka ją valyti ar prausti ir kartą per dieną, geriausiai vakare. 

Kaip kovoti su dygstančiu giluminiu spuogu? Ar tiesa, kad jį reikia skubiai tepti spiritu arba dantų pasta?
Giluminis spuogas – tai sunkesnės, uždegiminės aknės požymis. Dažniausiai jis nebūna vienas. Jiems formuojantis, galima tą vietą porą kartų dienoje patepti arbatmedžio aliejumi. Tačiau antiseptiškai veikiančios medžiagos (arbatmedžio aliejus, spiritas ir kitos) dažniausiai nepasiekia giluminių aknės bėrimų, nes uždegimas yra giliai odoje. Jei kyla gliluminiai spuogai, vadinasi aknė jau yra sunkesnė ir patiems susitvarkyti nepavyks. O negydant giluminių uždegiminių spuogų, lieka randai. Todėl tokiu atveju geriau patiems savigyda neužsiimti ir laiku kreiptis į gydytoją dermatologą, nes tik savalaikis gydymas gali apsaugoti nuo randų susidarymo. 

Per kiek laiko, pradėjus gydyti odą, spuogai išnyks?
Spuogų gydymas yra ilgas ir kantrybės reikalaujantis procesas. Juk aknė yra lėtinė, daug priežasčių turinti liga. Pirmieji spuogų gydymo rezultatai pasirodo po maždaug 2 savaičių, o gydymo efektyvumas vertinamas po 1,5 – 3 mėn. Priklausomai nuo aknės formos ir paskirto gydymo, jis gali būti tęsiamas 3 – 12 mėn. Kartais spuogai gali pasikartoti, ypač jei gydymas nutraukiamas per anksti arba jei yra genetinis polinkis sirgti šia liga.

Spuogus pavyko išsigydyti, bet ką daryti su randeliais? Kaip juos išnaikinti? Per kiek laiko jie išnyks?
Aknės sukeltų randų gydymas – sudėtingas procesas. Atitinkamai gydant, paviršiniai randai ilgainiui išnyksta, o gilesni tampa mažiau pastebimi. Aknės sukelti randai gydomi tik praėjus aktyviai ligai. Gali būti taikomas randų gydymas nusluoksniuojant odą lazeriu ar rūgštimis. Dažnai reikalingos kelios procedūros, todėl randų gydymas gali užtrukti 6 – 12 mėn. ar ilgiau.

Jei spuogai beveik išnyko, ar naudoti tas pačias priemones, ar jas keisti?
Medikamentinis  aknės gydymas skiriamas tik tam tikrą laiką (dažniausiai 3 – 12 mėn.). Po aktyvaus aknės gydymo vaistais ar tam tikromis procedūromis (lazeriu, intensyvia pulsine šviesa, rūgštimis) gydytojas dermatologas, įvertinęs jūsų odos būklę dažniausiai paskiria tam tikras dermatologinės kosmetikos priemones, kurios yra naudojamos ilgą laiką tam, kad išvengti naujų aknės bėrimų.

Sužinok daugiau apie savo odą ir teisingą jos priežiūrą: www.aknespotas.lt

Bioderma Lojalumo Klubas - apdovanok savo odą