Veido apsauga kauke tapo esminiu žingsniu kovojant su Covid-19 viruso plitimu.

Tačiau, dėvint kaukę visą dieną ji gali pakenkti odos apsauginiam barjerui ir sukelti neigiamą poveikį: dirginimą, sausumą, paraudimą, niežėjimą, perštėjimą. Taip pat gali užsikimšti veido poros, iškilti spuogai (dar vadinami „masknė“ = kaukė + aknė) ir kt.

Tai ypač aktualu, jei jūsų oda jautri, greitai reaguojanti į aplinkos poveikį, dirgli.

Kaukė iš tikrųjų gali sukelti netikėtą odos reakciją arba sustiprinti jau egzistuojančias odos problemas (aknę, rožinę, seborėjinį dermatitą, atopinį dermatitą).

Pateikiame dermatologų patarimus, padedančius suprasti, kodėl veido kaukės sukelia odos problemas, kaip pasirūpinti odos apsauginiu barjeru ir užkirsti kelią šalutiniam kaukės dėvėjimo poveikiui.

 • Kaukės dėvėjimas dabar yra mūsų kasdienybės dalis ir tai daryti yra būtina, tačiau kaukė sukelia tam tikrus odos ekobiologinius pokyčius. Mes manome, kad oda yra gyva ekosistema, nuolat sąveikaujanti su aplinka. Vis dėlto, veido oda nėra įpratusi, kad ją dengtų kaukė. Ji sukuria pusiau uždarą aplinką, kuri apsaugo nuo natūralių išorinių aplinkos poveikių (drėgmės, UV, deguonies ...). Oda pradeda kitaip sąveikauti su aplinka: užuot kontaktuodama su deguonies turinčiu oru oda „uždaroma“ karštoje ir drėgnoje aplinkoje, kurioje gausu iškvepiamo anglies dioksido (CO2).
 • Dėl besikaupiančios drėgmės ši pusiau uždara aplinka gali sukelti didelių odos problemų. Kinijoje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 407 sveikatos priežiūros specialistai, parodė, kad 49 % iš jų pranešė apie veido odos reakcijas, susijusias su kaukės dėvėjimu. Dažniausiai pasireiškė niežėjimas (14,9 % pacientų), eritema (12,6 %) ir odos sausumas (11,6 %). Be to, 43,6 % žmonių, sergančių akne, 100 % žmonių, sergančių rožine ir 37,5 % seborėjiniu dermatitu sergančių žmonių pranešė apie savo ligos paūmėjimą.

 
1Zuo Y, Hua W, Luo Y, et al. Sveikatos priežiūros personalo, dėvinčio N95 kaukes ir vienkartines medicinines kaukes odos reakcijos: savarankiškai pildomos anketos apžvalga Kinijoje. Kontaktinis dermatitas. (2020)

 

Maskne mergina dėvi kaukę

Koks šalutinis kaukės dėvėjimo poveikis gali atsirasti jūsų veido odai?

Įrodyta, kad dėvint kaukę pažeidžiamas odos barjeras: gali kilti naujos odos reakcijos arba paaštrėti jau egzistuojančios odos problemos (aknė, rožinė, seborėjinis dermatitas, atopinis dermatitas). Kiekvieno žmogaus oda yra unikali ir reaguoja savaip.

Odos dirginimas

Veido oda trinasi į kaukę, todėl gali dirginti odą. Kauke pridengta oda yra trinama kalbant, kosint ar net pakeičiant kaukės padėtį. Atsižvelgiant į odos jautrumą, pakartotinė trintis gali ją smarkiai sudirginti. Sveikatos priežiūros specialistų atliekami tyrimai įrodo, kad oda gali būti dirginama visose kontaktinėse srityse, ypač ties nosimi, smakru ir skruostais, po akimis ir už ausų.

Tai pat kaukė sulaiko nešvarumus, galinčius dar labiau sudirginti odą.

trintis

Rūpinimasis oda

Dėvint kaukę oda labiau prakaituoja. Trintis ir besikaupianti drėgmė gali neigiamai paveikti odos barjerą ir paskatinti:

- sausumą arba kontaktinį dermatitą
- niežėjimą
- matomą paraudimą tose vietose, kur kaukė liečiasi su oda (išbėrimas, rožinė)
nosies, skruostų ir smakro odos pleiskanojimą (seborėjinis dermatitas)2

Kinijoje atliktas tyrimas parodė, kad odos išsausėjimas / tempimas (70,3 %) ir pleiskanojimas (62,2 %) buvo dažniausi pasitaikantys odos pažeidimo reiškiniai. 3

Lenkijoje atliktas tyrimas parodė, kad niežėjimas, susijęs su veido kaukės dėvėjimu, buvo nustatytas 19,6 % žmonių, ypač tiems, kurių oda yra jautri arba kurie serga atopiniu dermatitu. 4

 

2S. Giacalone  A. Minuti  C. B. Spigariolo  E. Passoni  G. Nazzaro, „Veido odos dermatitas visoje populiacijoje, kurį sukelia asmeninių apsauginių kaukių dėvėjimas COVID ‐ 19 pandemijos metu: pirmieji stebėjimai po karantino paskelbimo, Klinikinė ir Eksperimentinė Dermatologija“ (2020)
3Lan J, Song Z, Miao X, Li H, Li Y, Dong L, Yang J, An X, Zhang Y, Yang L, Zhou N, Yang L, Li J, Cao J, Wang J, Tao J, "Sveikatos priežiūros darbuotojų, gydančių koronaviruso ligą, odos pažeidimai 2019 m., Amerikos dermatologijos akademijos leidinys (2020)
4Szepietowski JC, Matusiak Ł, Szepietowska M, ir kt. Veido kaukės sukeltas niežėjimas: 2,315 respondentų savarankiška apklausa COVID-19 pandemijos metu. Acta Derm Venereol. (2020)
Sausumas, niežėjimas, raudonis

Masknė

Kvėpuojant per kaukę kaupiasi šiluma ir drėgmė, todėl padidėja odos sebumo gamyba. Tokioje karštoje, drėgnoje ir pusiau uždaroje aplinkoje susidaręs sebumas greitai kinta (kalbame apie sebumo oksidaciją) ir jame gali daugintis bakterijos.

Dėl šios priežasties odoje gali atsirasti spuogų, daugiausia smakro ir žandikaulių srityse, o kartais ir ant nosies. Galbūt, esate girdėję terminą „masknė“, apibūdinantį kaukės dėvėjimo sukeltą aknę.

Neseniai Kinijoje atliktas tyrimas parodė, kad toks aknės atsiradimo paūmėjimas buvo pastebėtas ilgą laiką dėvint kaukę (4 valandas per dieną, du mėnesius)5.

 

5Han C, Shi J, Chen Y, ir kt. Aknės atsiradimo paūmėjimas dėl ilgalaikio kaukės dėvėjimo COVID-19 pandemijos metu. Dermatol Ther. (2020)
Maskne - kaukė + aknė

Vitamino D trūkumas

Nepamirškite, kad dėl kaukės dėvėjimo atsiranda dalinis natūralios šviesos filtravimas. Jei tai ir gera žinia apie UV spindulius, bloga žinia yra ta, kad vitaminas D yra sintetinamas odoje ir yra būtinas kalciui įsisavinti.

filtracija

 • Gyd. Michèle Sayag, alergologė
  Gyd. Michèle Sayag, Alergologė - BIODERMA.

  Dėvint kaukę odos poros kemšasi, ji drėgsta, o tai sustiprina dirginimą, kurį sukelia odos trintis su kauke. Drėgmė ir šiluma sukuria aplinką, palankią sebumo gamybai ir spuogų atsiradimui.

  Gyd. Michèle Sayag, Alergologė - BIODERMA.

Ką daryti, jei kaukė dirgina veido odą? Kaip to išvengti?

maskne-women-cleanse

Labiau nei bet kada būtina naudoti labai efektyvias, bet švelnias odos valomąsias priemones, kurios apsaugo odos apsauginį barjerą.

Puikus būdas užkirsti kelią kaukės sukeliamam neigiamam poveikiui – kruopščiai prausti odą ryte ir vakare drungnu vandeniu.

Valydami ir prausdami veidą pašalinsite prakaitą, riebalų perteklių, pakitusios sudėties sebumą, nešvarumus ir negyvas odos ląsteles, taip užkirsite kelią galimam uždegimo paūmėjimui ir porų užsikimšimui.

Mes rekomenduojame prausti veidą švelniu prausikliu arba valyti odą miceliniu vandeniu. Daugiau informacijos apie micelinį vandenį rasite mūsų straipsnyje.

Patarimas: „Sensibio H2O“ micelinis vanduo pašalina daugiau nei 98 % makiažo, teršalų dalelių ir žiedadulkių bei padeda odai apsisaugoti nuo sudirgimo.

maskne-women-cream

Svarbu laikytis reguliaraus, kasdienio odos priežiūros režimo, pritaikyto kiekvienam odos tipui

Norint apsaugoti odą nuo agresyvaus poveikio, atsirandančio ilgai dėvint kaukę, dermatologai pataria ryte ir vakare, pageidautina 30 minučių iki kaukės dėvėjimo, patepti odą maitinamuoju kremu. Per tiek laiko kremas spės įsigerti į odą.

 • Ryte būtinai patepkite odą lengvu drėkinamuoju kremu, kuris apsaugos odą ir kartu sumažins kaukės dėvėjimo poveikį, kai odą veikia po kauke besikaupianti šiluma ir drėgmė.
 • Vakare tepkite odą įprastu veido kremu.

 

Jei jūsų oda jautri ir dirgli, būtinai drėkinkite ją, kad apsaugotumėte nuo trinties su kauke, atstatytumėte hidrolipidinę plėvelę ir apsauginį odos barjerą.

Jei keliasi spuogai arba odą pažeidė masknė, būtina naudoti jautriai, į spuogus linkusiai odai skirtas veido priežiūros priemones, sumažinančias sebumo gamybą, padedančias pašalinti spuogus ir tuo pačiu metu raminančias bei drėkinančias odą.

Patarimas: jei dėvint kaukę oda parausta galite naudoti  veido odos priežiūros priemonę „Sensibio Defensive“. Jei dėvint kaukę jau esamas odos raudonis stiprėja, galite naudoti veido odos priežiūros priemonę „Sensibio AR“. Jei jūsų oda linkusi į aknę, labiausiai tiks veido odos priežiūros priemonė „Sébium Sensitive“.

Dar vienas įrodymas, kad, norint užkirsti kelią Covid-19 viruso plitimui, reikia kruopščiai rūpintis odos higiena (ypač rankų ir veido)

Neseniai atliktas tyrimas įrodė, kad Covid-19 virusas gali išgyventi ant odos 9 valandas, o gripo virusas – tik 2 valandas.
Tai paaiškina, kodėl yra labai svarbu dažnai plauti rankas bei kruopščiai valyti veidą (ir kitas atviras kūno dalis).

6Ryohei Hirose, Hiroshi Ikegaya, Yuji Naito, Naoto Watanabe, Takuma Yoshida, Risa Bandou, Tomo Daidoji, Yoshito Itoh, Takaaki Nakaya, "SARS-CoV-2 ir gripo viruso išgyvenimas ant žmogaus odos: Rankų higienos svarba sergant COVID-19, klinikinės infekcinės ligos, ciaa1517.“
Skaitykie čia

Maskne kaukės tipas

Tinkamiausios kaukės pasirinkimas yra pirmas žingsnis norint užkirsti kelią odos dirginimui arba jį sumažinti. Ekspertai šia tema neturi vieningos nuomonės. Nėra griežtų taisyklių – viskas priklauso nuo kiekvieno žmogaus veido odos jautrumo. Jei jūsų oda jautri, rekomenduojame išbandyti keletą skirtingų kaukių ir susirasti tokią, kuri sukelia mažiau nemalonių pojūčių (niežėjimą, perštėjimą ...).

Nepamirškite keisti kaukę kas 4 valandas ir saugiai išmesti dėvėtą kaukę į uždarą maišelį, kad sumažintumėte viruso plitimo riziką. Jei nešiojate medvilninę kaukę, skalbkite ją 60 °C temperatūros vandenyje bent 30 minučių.

Ar galima naudoti makiažo priemones dėvint kaukę?

Svarbu nepamiršti, kad po kauke esančios makiažo priemonės dar labiau užkemša veido odos poras ir gali sukelti eilę problemų. Štai kodėl pirmenybė turėtų būti teikiama lengvoms makiažo priemonėms, skirtoms jautriai arba spuoguotai odai. Vakare būtina kruopščiai pašalinti veido ir akių makiažą.

BIODERMA produkto nuotrauka, Sensibio H2O 500ml, micelinis valomasis vanduo jautriai odai

Nenuplaunamas kasdienis valiklis

Jautri oda Normali oda

„Micellar“ technologija

Sensibio H2O

(28 atsiliepimai)

Švari, skaisti ir nuraminta oda, be makiažo ir nešvarumų.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Jautri oda, linkusi į raudonį

Rosactiv™ patentas

Sensibio AR

(9 atsiliepimai)

Ilgo poveikio priemonė raustančiai odai, suteikianti ypatingą komforto pojūtį.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Jautri ir sudirgusi oda

Defensive Technologija

Sensibio Defensive

(6 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio raminamasis kremas jautriai odai, stiprinantis natūralią gynybinę funkciją.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium H2O 500ml, micelinis valomasis vanduo

Nenuplaunamas kasdienis valiklis

Mišriai, riebiai odai Į aknę linkusiai odai

„Micellar“ technologija

Sébium H2O

(4 atsiliepimai)

Dermatologinis micelinis valomasis vanduo valo odą ir pašalina makiažo likučius, jos nesausindamas.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium Gel moussant 500ml, putojantis gelinis prausiklis riebiai odai

Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Mišriai, riebiai odai

D.A.F. patentas

Sébium Gel moussant

(6 atsiliepimai)

Švelnus prausiklis riebiai odai. Pašalina nešvarumus, reguliuoja odos blizgesį.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium Sensitive 30ml, intensyviai raminantis kremas

Kasdienė odos priežiūra

Į aknę linkusiai odai Jautriai, į aknę linkusiai odai

InflaStop™ technology

Sébium Sensitive

(3 atsiliepimai)

Kasdienis kremas į aknę linkusiai odai. Ramina, drėkina, naikina spuogelius ir paraudimus.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Atoderm Huile de douche 1 L

Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Labai sausai, sudirgusiai ir atopiškai jautriai odai

Skin Barrier Therapy™ patentas

Atoderm Huile de douche

(13 atsiliepimai)

Drėkina 24 val. ir suteikia komforto jausmą vos nusiprausus.

Kam skirta?

Visai šeimai (išskyrus neišnešiotus kūdikius)

Atoderm Intensive baume 500 ml

Kasdienė odos priežiūra

Labai sausai, sudirgusiai ir atopiškai jautriai odai

Skin Barrier Therapy™ patentas

Atoderm Intensive Baume

(17 atsiliepimai)

Intensyvus niežėjimą mažinantis ir odos barjerą atkuriantis kremas emolientas. Pasižymi stipriu raminamuoju ir maitinamuoju poveikiu.

Kam skirta?

Visai šeimai (išskyrus neišnešiotus kūdikius)

Atoderm SOS spray

Tikslinei odos priežiūrai

Sausai ir labai sausai jautriai odai Labai sausai, sudirgusiai ir atopiškai jautriai odai

Skin relief technology

Atoderm SOS spray

(5 atsiliepimai)

Greito poveikio niežėjimą raminanti priemonė.

Kam skirta?

Visai šeimai (išskyrus neišnešiotus kūdikius)