#Masknė yra naujoji aknė

Dabar visame pasaulyje milijonai žmonių kasdien dėvi kaukę, kad užkirstų kelią Covid-19 viruso plitimui. Tai yra gera priemonė, todėl mes privalome dėvėti jas ir toliau.

Tačiau, dėvint kaukę ilgą laiką kyla pasekmės, kurias daugelis iš mūsų jau pastebėjome. Kaukė ne tik dirgina odą –  apatinėje veido dalyje atsiranda spuogeliai, kurie yra šalutiniai chirurginės arba medžiaginės kaukės dėvėjimo padariniai. Sveikatos priežiūros specialistai seniai susidūrė su šia problema, o dabar mes ją jaučiame visi! Jaučiame taip, kad šiai problemai apibūdinti netgi sugalvotas naujas žodis –  „masknė“.

Jei jūsų oda linkusi į aknę, deja, esate tobulas taikinys. Tačiau nuo jos kenčia net ir tie, kurie paprastai neturi rūpesčių dėl spuoguotos odos.

Masknė - moteris ir kaukė
  • Gyd. Michèle Sayag, alergologė
    Michèle Sayag, Alergologė - BIODERMA.

    Dermatologai daug diskutuoja apie kaukės vaidmenį aknei. Mokslo bendruomenė sutinka, kad dėvint kaukes gali parausti ir sudirgti oda, kartais šiuos reiškinius lydi niežulys. Visgi 2006 metais Singapūre atlikto tyrimo metu buvo apžvelgti šalutiniai sveikatos priežiūros specialistų ilgalaikio kaukės dėvėjimo padariniai ir buvo nustatyta, kad dažniausiai patiriamas šalutinis poveikis odai buvo spuogai. Tyrimą atlikę specialistai ypač pabrėžė inkštirų ir raudonų spuogų atsiradimą.

    Michèle Sayag, Alergologė - BIODERMA.

Masknė - Moteris turinti aknę

Kaip atrodo „masknė“? Po 2020 m. gegužės mėn. Kinijoje ir Italijoje atlikti skirtingi sveikatos priežiūros specialistų tyrimai leidžia tiksliai apibūdinti spuogų , kurie atsiranda dėvint kaukes, priežastis.

Dažniausiai tai yra okliuziniai spuogai – papulės, pustulės ir mikrokomedonai, esantys smakre ir simetriškai išilgai žandikaulio. Kitaip tariant, tipiškas spuogų protrūkis, kurio nereikėtų painioti su kitomis odos problemomis, kurias taip pat gali sukelti kaukės dėvėjimas.

Moteris tikrinasi veidą
  • Folikulitas: plauko folikulo uždegimas, kuris gali atrodyti kaip raudonas spuogelis. Skustuvai, ypač elektriniai, gali sukelti tokias problemas kai kuriems vyrams, o moterys gali tai patirti maždaug po 50 metų amžiaus.
  • Egzema: dėvint kaukę oda gali sudirgti ir atsirasti egzema, pasireiškianti skausmingu odos paraudimu ir niežėjimu.
  • Seborėjinis dermatitas: kaukė gali dirginti paraudusias odos vietas, padengtas šiai ligai būdingomis riebiomis pleiskanomis. Šios ligos priežastis yra padidėjusi sebumo gamyba ir odos pH pasikeitimas.

Masknės atveju padidėja rizika, kad riebios odos būklė pablogės. Bendrai tariant, aknė paveiks jau linkusios į spuogus odos būklę. Galiausiai, dėvint kaukes taip pat gali paaštrėti kitos dermatologinės problemos, pavyzdžiui, rožinė ir seborėjinis dermatitas. Michèle Sayag, alergologė

 

Penki kaukės poveikiai odai 

Ne vienas mokslo ekspertas visame pasaulyje analizavo, kas nutinka odai, kai ją kelias valandas per dieną dengia kaukė. Pokyčiai priklauso nuo to, kaip ilgai kaukė nešiojama.

  • Padidėja drėgmė epidermio paviršiuje
  • Padidėja sebumo gamyba
  • Padidėja odos pH
  • Padidėja odos temperatūra
  • Atsiranda sudirgimas dėl trynimo

Tai puikios sąlygos atsirasti naujiems spuogams! Saugodamos mūsų sveikatą kaukės taip pat daro neigiamą poveikį mūsų odai, kuri negauna pakankamai oro. Tokioje uždaroje ir drėgnoje aplinkoje oda tampa riebi, padaugėja inkštirų ir, jei patenka bakterijų, atsiranda spuogų.


Masknės atsiradimą greičiausiai galima paaiškinti tuo, kad audinys dengia veido odą, ypač sritis, kuriose yra daug riebalinių liaukų, pavyzdžiui, nosį ir smakrą. Būnant šiltoje ir drėgnoje aplinkoje gali atsirasti spuogų.

Michèle Sayag, alergologė

Moteris dirbanti su kauke

Masknė pirmiausia paveikia jautrią, lengvai sudirginamą bei spuoguotą odą.

Jei neturite jokių odos problemų, masknė jums gresia mažiau, tačiau jos atsiradimo tikimybė vis tiek yra. Pastebite, kad jūsų oda yra riebesnė ir atsirado daugiau inkštirų arba mažų spuogelių, kurių anksčiau nebuvo. Viskas priklauso nuo to, kaip ilgai kasdien nešiojate kaukę.

Ar kaukė gali sąlygoti spuogų atsiradimą? Kinų atliktas tyrimas parodė, kad žmonėms, kurie dėvi kaukę ilgiau nei keturias valandas per dieną ir ilgiau nei du mėnesius, žymiai padaugėjo spuogų. Sebumo gamyba gali padidėti net iki 10%.

Masknė - veido higiena

Pagrindinis sprendimas masknei - odos higiena ir priežiūra, padedanti išvengti šios problemos ir ją lengvinanti. Nedvejodami keiskite savo įpročius prieš atsirandant problemoms, naudokite tinkamai parinktas veido priežiūros priemones.

Ryte ir vakare naudokite švelnią , tačiau veiksmingą veido higienos priemonę. Naudodami micelinį vandenį ar putojantį gelį, kurio pH yra panašus į odos, jos nepažeisite. Micelinis vanduo pašalina visus dienos metu po kauke susikaupusius nešvarumus, tuo pačiu saugo odos barjerinę funkciją ir natūralų balansą.

Reikia žinoti

Dėvėdami kaukę galite pajusti, kad odą dar labiau veikia užterštumas. Atrodo, kad kaukė trukdo natūraliai iškvėpti CO2. Micelinis vanduo pašalina ne tik prakaitą ir riebalų perteklių, bet ir visus oro teršalus, susikaupiančius ant odos.

Kasdienė masknės priežiūra

Norint užkirsti kelią masknės atsiradimui ir padėti jau paveiktai odai svarbu rasti tinkamą produktą, kuris drėkintų odą, kad išsaugotų jos barjerines savybės, ir kartu padėtų išvengti spuogelių. Spuoguota oda gali sudirgti, todėl kasdienis kremas turėtų ją raminti ir drėkinti, būti ne per riebus ir, ypač, nekemšantis porų.

picto_article_maskne_sebium_-wash-your-hands

1. Visuomet (taip, niekas nepasikeitė!) prieš liesdami veidą plaukite rankas.

 

picto_article_maskne_sebium_2-mask

2. Bent kartą per dieną plaukite medžiaginę kaukę švelniu plovikliu ir gerai išskalaukite vandeniu, kad pašalintumėte visus ploviklio pėdsakus. Jei dėvite vienkartines kaukes, reguliariai jas keiskite (kas keturias valandas).

picto_article_maskne_sebium_3-let-your-skin-breathe

3. Leiskite odai kvėpuoti be kaukės, kai kambaryje arba automobilyje esate vieni.

picto_article_maskne_sebium_4-leave-your-blemishes-alone

4. Nespauskite spuogų, net jei jie paskui nematomi po kauke. Gali likti randai, kurie bus matomi pasibaigus pandemijai.

 

picto_article_maskne_sebium_5-moisturise

5. Drėkinantį kremą tepkite likus bent 30 minučių prieš kaukės užsidėjimą, kad jis spėtų įsigerti į odą.

 

Kokios veido kaukės labiau tinka masknės paveiktai odai, medžiaginės ar vienkartinės?

Sunku pasakyti, kurią kaukę geriau dėvėti, kad išvengtumėte masknės. Daug kas priklauso nuo audinio rūšies, jo minkštumo, pralaidumo orui. Vienos taisyklės nėra. Išbandykite įvairių rūšių audinių kaukes ir palyginkite jas su vienkartinėmis kaukėmis, kad išsiaiškintumėte, kurios kaukės jums tinka labiau. Nedvejodami išbandykite kiekvieną kaukę kelias dienas ir įvertinkite tiek patogumą jas dėvėti, tiek jų poveikį odai.