7 Q&A niežėjimas

Nors pats niežėjimas nėra liga – greičiau jos simptomas – būdamas lėtiniu jis gali labai greitai tapti visiškai nepakenčiamu. Nepatogumas erzina, todėl galime tapti irzlūs ar net nerimastingi ir prislėgti. Jau nekalbant apie tai, kad niežėjimas trukdo mums gerai išsimiegoti – juk jis nepraeina sutemus. Visiškai priešingai.

Norėdami giliau pažvelgti į problemą pateikiame atsakymus į keletą dažniausiai užduodamų klausimų.

your-skin_SOS-spray_article1_Itching

Niežėjimas yra instinktyvi reakcija

Niežėjimas (lot. pruritus) yra nemalonus pojūtis, sukeliantis refleksą kasytis. Jis gali būti atsitiktinis arba lėtinis, konkrečioje vietoje arba labiau išplitęs, kartais niežėjimą lydi matomi arba nematomi požymiai. Mes kalbame apie lėtinį niežėjimą, kai pojūtis trunka ilgiau nei 6 savaites.

Mes visi tam tikru momentu patyrėme niežėjimą, nebūtinai žinodami, kas iš tikrųjų vyksta. Iš esmės mūsų oda turi labai jautrius receptorius, kurie jaučia (beveik) viską. Gavę signalą, kad oda yra „puolama“, receptoriai siunčia įspėjimą smegenims – šios reaguoja į lytėjimo stimuliavimą sukeldamos kasymosi refleksą.

 

Niežėjimas yra labai paplitusi problema

Manoma, kad trečdalį pasaulio gyventojų1 tam tikru gyvenimo laikotarpiu paveikia niežėjimas, nepaisant jų gyvenamosios geografinės padėties ir amžiaus. Jis gali paveikti visus – pradedant kūdikiais ir baigiant senyvais žmonėmis, tačiau priežastys gali būti labai skirtingos. Iššūkis yra išsiaiškinti būtent tai, dėl ko odą niežti.

 

1Niežulio sunkumo ir naštos įvertinimas (2016 m.), atliko Pereira MP ir Ständer S.

2. Kas sukelia odos niežėjimą?

Kodėl niežti odą?

Ieškodami niežėjimo priežasties turite prisiminti, kad jis visų pirma yra simptomas. Niežėjimo kilmę galima susieti su keliais veiksniais, įskaitant toliau išvardintus

Paveldimos priežastys

Paveldimos odos niežėjimo priežastys

Jos pasireiškia tuo atveju, kai kenčiate nuo atopinio dermatito arba psoriazės –genetinių odos ligų. Jų atveju odos barjeras yra pažeidžiamas, todėl alergenai gali lengvai prasiskverbti. Pažeistas barjeras, derinyje su sutrikusia imunine sistema, ir vėliau atsirandantis uždegimas dažnai sukelia stiprų niežėjimą.

Kitos patalogijos

Kitos odos niežėjimą išprovokuojančios patologijos

Viena iš šių ligų yra lėtinė dilgėlinė (lot. urticaria) – odos bėrimą sukelianti uždegiminė liga. Kontaktinis dermatitas, atsirandantis palietus alergeną arba dirgiklį, taip pat gali tapti odos niežėjimo priežastimi. Su senėjimo procesu susijęs odos išsausėjimas, vadinamas senatvine kseroze, yra dar viena odos liga, kuriai būdingas pasikartojantis niežėjimas.

picto_sos-spray_Itching-affecting

Sausos arba labai sausos odos niežėjimas

Jei jūsų oda sausa arba labai sausa, ji negali veikti kaip veiksmingas barjeras ir stipriau reaguoja į viską, su kuo susiduria. Rezultatas? Jūsų oda lengviau sudirgsta, dažniau pleiskanoja ir dažnai niežti.

 

Jei kamuoja nepaaiškinamas viso kūno niežėjimas, svarbu nustatyti priežastį, nes toks niežėjimas gali būti simptominis įvairiausių ligų pasireiškimas.

picto_sos-spray_mask

Kodėl kaukės dėvėjimas sukelia niežėjimą?

Kaukės dėvėjimas šiais laikais tapo kasdienybės dalimi, tačiau tai gali sukelti lėtinį niežėjimą:

 • Kaukės trintis su oda pažeidžia apsauginį odos barjerą, o tai gali sukelti niežėjimą. Šiuo atveju galėtų padėti medvilninės kaukės naudojimas.
 • Ilgalaikis ir pakartotinis kaukės dėvėjimas gali sukelti kontaktinę egzemą dėl bakterijų dauginimosi. Kaukę reikėtų keisti kas 4 valandas.
 • Kai kurios odos ligos, pavyzdžiui, atopinis dermatitas, gali paūmėti dėl kaukės dėvėjimo

Alergenai ore

Be odos patologijų ir kitų problemų, niežėjimą gali sukelti arba padidinti kai kurie toliau išvardinti vidiniai ir aplinkos veiksniai:

 • Stresas – įskaitant stresą ir nerimą, susijusį su jau pasireiškusiu niežėjimu
 • Prakaitavimas – po treniruotės padės dušas ir atidaryti langai, kad oras  cirkuliuotų (ypač naktį)
 • Ilgas karštas dušas – venkite karštame vandenyje praleisti daugiau nei 5–10 minučių (maks. 35 °C)
 • Pernelyg agresyvūs plovikliai – skalbdami drabužius rinkitės švelnius, gerai toleruojamus produktus ir apribokite ploviklio kiekį
 • Labai prigludę arba iš šiurkščių audinių pagaminti drabužiai – nedėvėkite vilnonių ir sintetinių drabužių – teikite pirmenybę medvilnei ir kitoms minkštoms, natūralioms alternatyvioms medžiagoms
 • Tam tikros cheminės medžiagos, pavyzdžiui, niežėjimą gali sukelti baseinuose esantis chloras
 • Aplinkos veiksniai – tarša, karštis, ore esantys alergenai, kietas vanduo, centrinis patalpų šildymas ir cigarečių dūmai
 • Staigūs temperatūros pokyčiai – pvz., žiemą iš šildomų patalpų išeinate į lauką

Remiantis Prancūzijoje atliktu tyrimu 40 % žmonių2 teigia, kad niežėjimas tampa intensyvesnis, kai jie ilsisi ar atsigula. Kai kurių ligų, pvz., egzemos atveju, naktį niežėjimas sustiprėja. Dilgėlinė taip pat paaštrėja sutemus ir kai negalite užmigti.

Nenuostabu, kad naktį niežti odą dažniau. Veikiant mūsų vidiniam biologiniam laikrodžiui kūnas ir oda nuolat junta pokyčius.

 • Naktį kraujas cirkuliuoja lėčiau, kad sumažintų kūno temperatūrą ir paskatintų užmigti. Mūsų odos temperatūra pakyla, kad pašalintų šilumą per prakaitą, o tai savo ruožtu sukelia niežėjimo pojūčius.
 • Naktį odos apsauginis barjeras taip pat yra mažiau veiksmingas, todėl per jį lengviau prasiskverbia niežėjimo pojūtį padidinantys išoriniai elementai.

Patartina atidaryti langą, kad miegamajame kambaryje cirkuliuotų oras, taip pat, mažiau šildyti patalpas.

 

2L. Misery ir C. Taiebas, „Epidémiologie du prurit en France“, metinis dermatolog. venerolog., 138 tomas, 2011 m.
Niežėjimas naktimis

5. Kodėl negalima kasytis?

Sunku klausytis (ir laikytis) tokių draudimų, kai noras kasytis viską nustelbia. Deja, tai tiesa. Kuo daugiau kasomės, tuo labiau niežti. Nors atrodo, kad kasymasis yra vienintelis būdas palengvinti niežėjimą – bent kelioms sekundėms – iš tikrųjų jis dar labiau pablogina padėtį. Tai specialistai vadina užburtu niežėjimo-kasymosi ratu.

Kasantis pažeidžiama oda ir sukeliamas švelnus skausmas, trumpam atitraukiantis smegenų dėmesį nuo niežėjimo. Tyrinėtojai3 įrodė, kad po kelių sekundžių palengvėjimo kasymasis toliau skatina intensyvesnį niežėjimo pojūtį.

Be to, kasydamiesi pažeidžiame odos barjerą ir atveriame duris bakterijoms bei alergenams. Tai, savo ruožtu, sustiprina ir taip jau trapios odos uždegimą. Rezultatas? Dar stipresnis noras kasytis.

Kraštutiniais atvejais kasymasis tampa nesąmoningu elgesiu, palaikančiu lėtinį odos uždegimą.

 

1. Kasymasis susilpnina odą

2. Gali lengviau prasiskverbti mikrobai ir alergenai

3. Odos ląstelės siunčia įspėjimą smegenims

4. Atsiranda uždegimas ir noras kasytis

3Dr Zhou-Fengas Chenas, Niežėjimo ir jutimo sutrikimų tyrimo centras, Vašingtono universitetas Sent Luise
Kasymasis

6. Kaip galima palengvinti niežėjimą?

Kaip kasdien galime atsikratyti niežėjimo pojūčio arba sumažinti jį nesikasydami?

Pateikiame 3 paprastus patarimus, kurie padės palengvinti gyvenimą ir padaryti jį patogesnį.

Drėkinkite odą kiekvieną dieną, geriausia du kartus

Drėkinkite odą raminančiu drėkinamuoju produktu net tada, kai nejaučiate jokio niežėjimo. Drėkinamosios priemonės sustiprina odos barjerą ir apsaugo odą nuo alergenų ir dirgiklių, galinčių sukelti tolesnį niežėjimą.

Drėkinkite oda kiekvieną dieną

Kasykitės... saugiai! 

Jei per daug niežti, pabraukykite niežtinčią vietą delnu (tik ne nagais) arba glotniu akmeniu ar mediniu ratuku. Nusikirpkite nagus, kad sumažintumėte infekcijos riziką. Šaltis taip pat malšina niežėjimą, tad kodėl gi prie niežtinčios vietos nepridėjus šalto gelio kompresų? Jei neturite gelio, jį puikiai atstos į ploną rankšluostį suvyniotas šaldytų žirnių pakelis!

Kasykitės saugiai

Nukreipkite dėmesį kokią nors veiklą – pasistenkite, kad būtų užimtos rankos

Kai pradeda niežėti, paruoškite vakarienę, eikite pabėgioti, pamedituokite, pieškite, užsiimkite rankdarbiais arba pasikapstykite sode. Mėgstama veikla padės bent trumpam pamiršti niežėjimą.

Nukreipkite dėmesį

7. Kaip pritaikyti savo kasdieninius įpročius niežėjimui sumažinti?

Kasdien ir ilgainiui niežėjimą galima suvaldyti ir sumažinti jį pasitelkus raminančius odos priežiūros produktus:

 • Švelnų dušo aliejų arba gelį, kuris nedirgina odos ir nepažeidžia jos barjerinės funkcijos
 • Kasdieniniam naudojimui skirtą minkštinamąją drėkinamąją priemonę, kuri pamaitins odą ir sustiprins jos apsauginį barjerą (idealiai tinka du kartus per dieną). Pasirinkite tokį raminamąjį kremą, kurio tekstūra padeda nuraminti niežtinčią odą, yra pritaikyta jūsų poreikiams ir vietiniam klimatui.
 • Įsigykite skubios pagalbos produktą, skirtą greitai numalšinti niežėjimą ir sumažinantį norą kasytis

Jei niežėjimas susijęs su tam tikra patologija, gydytojas gali jums paskirti vaistus nuo lėtinio niežėjimo.