Gyvenimas turint egzemą

Vaikams šios formos egzema pasitaiko dažniau. Vis dėlto jie nėra vieninteliai. Skaičiuojama, kad pramoninėse šalyse šia liga serga apie 10 proc. suaugusiųjų. Kai kuriems ji tęsiasi nuo vaikystės ar paauglystės. Pasitaiko tokių, kuriems atopinė egzema pirmą kartą pasireiškia jau suaugus. Ši lėtinė odos liga pasitaiko bet kokio amžiaus žmonėms. Iš pradžių ji kyla dėl išskirtinai porėto epidermio, ši savybė paprastai yra paveldima. Egzema sergančių žmonių oda yra labai sausa, todėl prastai atlieka savo barjerinę funkciją – blokuoti aplinkoje esančias dirginančias medžiagas.

 

Jei norite daugiau sužinoti apie egzemą vaikystėje, skaitykite mūsų straipsnį čia: „Vaikų egzema

"Aš gimiau su atopiniu dermatitu. Iš mamos pilvo išlindau visiškai raudona dėl egzemos. Ji niekada nepraėjo."
Elisa, 26 m.

"Mano šeimoje yra daug žmonių, sergančių atopine egzema. Taigi prie ligos prisideda ir genai. Man ji pasireiškė, kai buvau vos kelių savaičių. Niekada nepažinau kitokio gyvenimo."
Aurélie, 26 m.

"Mano šeimoje atopine egzema sergu tik aš. Paūmėjimai prasidėjo, kai buvau dar gana mažas. Pirmieji mano prisiminimai yra iš tų laikų, kai buvau 6 ar 7 metų."
Jules, 22 m.

Verta žinoti

  • Atopinės egzemos eiga yra cikliška, kaitaliojasi paūmėjimų ir ramybės periodai. Atopišką odą turinčių žmonių genai lemia, kad jų oda labiau porėta. Per ją prasiskverbia alergenai. Egzemos paūmėjimą gali sukelti arba pasunkinti įvairiausi veiksniai: prastai parinktos kūno priežiūros priemonės, maistas, stresas, šaltis, žiedadulkės, tarša, trinantys drabužiai...
  • Suaugusiesiems raudonos egzemos dėmės dažniausiai atsiranda ant veido (akių vokų, ausų, kaklo…), taip pat ant plaštakų, rankų, kojų ir pilvo.
  • Dėmes gali stipriai niežėti, o tai tiesiogiai veikia miegą ir socialinius santykius su šeima, draugais ir bendradarbiais…

"Apskritai mano dėmės yra gana raudonos, oda netgi gali sutrūkinėti ir šlapiuoti. Daugiausia man jų pasitaiko ant plaštakų, kelių ir alkūnių vidinėje pusėje, ant kulnų, kulkšnių ir priekinėje pėdų dalyje."
Elisa, 26 m.

"Egzemos paūmėjimai gali būti trumpi, trukti kelias savaites, arba ilgi, besitęsiantys iki penkių mėnesių. Tai priklauso nuo to, kas vyksta. Visas mano kūnas pasidengia raudonomis dėmėmis. Jų būna ant veido, rankų ir kojų, oda yra labai sausa ir man stipriai niežti."
Aurélie, 26 m.

"Mano atopinė egzema nėra labai rimta. Užeina ir praeina. Atsiranda raudonų dėmių, ypač alkūnių ir kelių linkiuose, ant kaklo. Šias vietas niežti."
Jules, 22 m.

  • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

    Suaugusieji savo odos gėdijasi mažiau nei paaugliai: palikę šeimos teikiamą saugumą jie persikėlė į seksualinę, profesinę ir socialinę aplinką. Jie žino apie savo problemą. Tam tikri praeities įvykiai galėjo palikti „randų“, todėl vis dar gali būti svarbu juos patikinti dėl to, kaip funkcionuoja jų oda, ir kaip reikėtų gyventi sveikai.

    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.
  • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

    Oda gali tapti atopiška būnant bet kokio amžiaus. Odos anomalija dažnai egzistuoja nuo pat pradžių, tačiau epigenetikos įvairovė yra labai didelė. Atopinei egzemai įtakos turi apie 100 genų. Daug kas priklauso nuo aktyvinančio veiksnio.

    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

Jei sergate atopine egzema, dabartinė situacija, susijusi su Covid-19, greičiausiai reikalų nepagerino. Dažnas rankų plovimas ir dezinfekavimas hidroalkoholiniais geliais nėra tinkamiausia odos priežiūra, kai jos barjerinė funkcija ir be to yra lengvai pažeidžiama. Pagrindinės higienos priemonės dar labiau išdžiovina atopišką odą, dėl to rankas gali skaudėti.

Higienos priemonės

Kokių yra egzemos gydymo sprendimų?

Suaugusieji neretai yra išbandę įvairiausių būdų, norėdami visam laikui išsigydyti atopinę egzemą – nuo labai racionalių iki pačių fantastiškiausių. Vienintelis gydymo būdas, kuris efektyvus paūmėjimo metu – tepti odą vietinio poveikio kortikosteroidais pagal gydytojo receptą. Tuo pačiu metu oda reikia rūpintis kasdien, naudojant specialias kūno priežiūros priemones, skirtas atopiškai odai, įskaitant dušo aliejų ir balzamą-emolientą.

"Lankiausi pas galybę įvairiausių gydytojų, dermatologų ir alergologų. Netgi buvau pas raganą, hipnotizuotoją... Tikėdamasi pasveikti, rankas esu tepusi begale dalykų, net pienu. Išbandžiau viską. Visgi vienintelis dalykas, kuris iš tiesų nuslopina paūmėjimą, – tai kasdienė higiena ir odos priežiūra, pritaikyta mano odos poreikiams. Jei kur nors keliauju, kad ir savaitgaliui, su savimi pasiimu visas priemones. Taip pat ir vietinio poveikio kortikosteroidus."
Elisa, 26 m.

  • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

    Stebuklingo gydymo nėra. Pacientai turi prisiimti atsakomybę už savo ligos valdymą. Tai reiškia, kad jie turi suprasti, kokia yra jų oda, kad iš tiesų suprastų, kodėl naudingas konkretus produktas ar gydymo būdas. Tai geriausias būdas paskatinti pacientus sąžiningai laikytis rekomenduojamo gydymo ir perimti egzemos valdymą į savo rankas, kad liga netrukdytų gyventi.

    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.
  • Joël Pacoret - Psischologas
    Joël Pacoret, Psichologas.

    Papildomi metodai? Žinoma, kodėl gi ne? Svarbu gerbti kiekvieno įsitikinimus. Vis dėlto tai visada turi būti medicininio gydymo papildymas.

    Joël Pacoret, Psichologas.

Verta žinoti

Aiškintis savo atopinės egzemos paslaptis – tai tarsi atlikti detektyvinį tyrimą! Visi žmonės į ligą sužadinančius ir būklę apsunkinančius veiksnius reaguoja skirtingai. Karštis, šaltis, saldus maistas, audiniai, kūno priežiūros priemonės... Atkreipkite dėmesį ir pastebėsite savo reakciją. (Visgi tai neturėtų tapti manija!)

"Kasdieniame gyvenime yra tiek daug dalykų, kurie gali sukelti paūmėjimą: tam tikras muilas ir plovikliai, dulkės, stresas, žiedadulkės pavasarį, karštis, šaltis. Manau, kad tarša tam irgi turi įtakos. Man atopinė egzema atsirado ant veido, kai prieš šešerius metus persikėliau į didmiestį."
Aurélie, 26 m.

"Apskritai esu gana atsipalaidavęs žmogus, todėl nemanau, kad mane labai veikia stresas. Vietoj to bandau ieškoti priežasčių tarp tokių dalykų, kaip žiedadulkės, dulkės, dulkių erkutės... Šie dalykai dažnai paskatina paūmėjimą. Kietas vanduo taip pat gali paveikti mano odos būklę."
Jules, 22 m.

Suaugusiųjų patiriamas psichologinis egzemos poveikis

82 proc. žmonių Prancūzijoje2 mano, kad atopinė egzema susijusi su stresu. Tai tiesa, kad stresas gali būti būklę pabloginantis veiksnys, bet jis nėra pradinė priežastis. Egzema nėra psichosomatinė liga, nors ir veikia žmogaus psichologinę būklę. Atopinė egzema gali paveikti jūsų nuotaiką – nuo niežulio, kuris greitai gali tapti manija, iki nuolatinių nemalonių pojūčių ir baimės, kaip jus mato kiti. Oda ir prisilietimai yra svarbūs mūsų socialinių santykių elementai. Raudonos egzemos dėmės kai kuriems žmonėms, kurie neserga atopiniu dermatitu, gali kelti baimę. Kiti gali manyti, jog liga yra užkrečiama arba prastos higienos pasekmė. Tokios miglotos mintys ir jausmai gali paveikti ir profesinį, ir asmeninį gyvenimą.

 

2 Les Français et l’eczéma – IFOP „Sanofi Genzyme“ – 2019 m. lapkritis

"Niekas iš tiesų nesupranta, ką tai reiškia. Žmonės dažnai nežino, ką pasakyti, kad pasijustum geriau."
Elisa, 26 m.

"Šiek tiek gėdijuosi savo atopiškos odos. Visi ją mato. Nesijaučiu taip komfortiškai, tokia patraukli, kokia galėčiau....Labai dažnai tiesiog jaučiu gėdą. Kai kas nors su manimi apie tai užveda kalbą, atsakau: „Taip, žinau“. Gali atrodyti, kad manęs tai nejaudina, bet taip nėra. Tai būdas nutraukti tokio pobūdžio pokalbius. Niekam nepatinka aptarinėti erzinančių dalykų, ypač su tais, kurie apie tai nieko neišmano!"
Aurélie, 26 m.

1. Pasitikėjimo savimi praradimas

Nuo egzemos kenčiantys žmonės dažnai gali būti susikaustę dėl nepakankamos savivertės. Fiziškai jie neretai bando pridengti visas kūno vietas, ant kurių yra egzema. Psichologiškai jiems taip pat gali būti sunku užsitikrinti savo vaidmenį darbo vietoje, net jei jie turi reikiamų įgūdžių. O kur dar nemalonios pastabos iš žmonių, kurie nieko nežino apie atopinę egzemą...

trejopas poveikis

"Kompleksuoju dėl savo rankų, nes žmonės mato mano egzemą ir man dėl to gėda. Ypač dėl rankų. Niekada nenorėjau jų rodyti. Kai kažką reikia parodyti pirštu, visada naudoju rašiklį. Lakuoju nagus ir mūviu žiedus, kad kažkiek užsimaskuočiau. Žiemą mūviu pirštines. Ir man labai patinka dirbti iš namų!"
Elisa, 26 m.

"Ką pirmiausia darau ryte? Pasižiūriu į veidrodį. Egzema sukuria kompleksą. Savo kūne nesijauti komfortiškai: odą tempia, ji niežti ir pleiskanoja. Tai nemoteriška. Visada jaučiau, kad dėl mano odos išvaizdos aplinkiniai į mane žiūri kitaip. Dažnai galvoju, ką jie mano ir ką apie tai kalba."
Aurélie, 26 m.

  • Joël Pacoret - Psischologas
    Joël Pacoret, Psichologas.

    Bet kuris suaugęs pacientas yra daug daugiau nei tik jo atopinė egzema. Svarbu jiems priminti, kad jie turi daug kitų vertingų savybių ir įgūdžių, taip pat talentų užsiimti mėgstama veikla. Gali prireikti sveikatos priežiūros specialisto teikiamos psichologinės pagalbos. Jei reikia, nesivaržykite kreiptis į specialistą.

    Joël Pacoret, Psichologas.

2. Stresas

Niežulys trukdo išsimiegoti, o dėl miego trūkumo atsiranda lėtinis nuovargis, taip atopine egzema sergantys pacientai mažiau atsparūs kasdieniam stresui. Gali susidaryti užburtas ratas: stresas darbe, egzemos paūmėjimas, stresas dėl raudonų dėmių ir t. t.

"Niežulys man tikrai trukdo išsimiegoti. Prastai miegu, nes bijau nusikasyti ir pabusti išsausėjusia oda. O kai miegu, prabundu dėl kasymosi. Viskas sukasi ratu. Visgi, kai mano odos būklė normali, miegu gerai."
Aurélie, 26 m.

"Paūmėjus egzemai, niežulys mane pažadina naktį. Kartais nusikasau iki kraujo."
Jules, 22 m.

3. Vengimo strategijos

Ekstremaliais atvejais kai kurie pacientai mieliau pakeičia darbą ar net renkasi naktines pamainas, kad nematytų, kaip žmonės į juos žiūri.

  • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

    Čia svarbūs du dalykai. Visų pirma, gydymo tikslas yra leisti pacientui grįžti į įprastą gyvenimą. Sveikatos priežiūros specialistų pareiga yra pacientams padėti to pasiekti. Antra, pacientai turėtų nebijoti darbe prabilti apie savo ligą, jos simptomus ir bet kokį galimą poveikį, užtikrindami, kad tai neturi įtakos jų darbo kokybei. Tokiam požiūriui reikia drąsos, taip pat susitaikyti su liga ir apie ją kalbėti atvirai.

    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

Nesidrovėkite kalbėti apie savo ligą. Raskite progą pasikalbėti su vadovu ar bendradarbiu. Taip galėsite viską papasakoti atvirai ir užmegzti taikius santykius.

Jei jūsų darbo aplinka nepritaikyta, galbūt turėtumėte kreiptis į profesinės medicinos specialistą. Jis gali padėti su vadovu sudaryti jums palankias darbo sąlygas, kad galėtumėte augti profesinėje srityje.

"Jei pacientas nusprendė keisti profesiją, svarbu palaikyti ir vertinti šį pasikeitimą. Kitų žmonių požiūris į jus gali kelti per didelį stresą. Jei toks sprendimas gali padėti jums kasdien gyventi geriau ir džiaugsmingiau, jei jausite pusiausvyrą, tuomet jūsų sprendimą reikėtų gerbti ir palaikyti."

Joël Pacoret, psichologas (Prancūzija)

Atopinis dermatitas ant nugaros

1. Savęs vertinimo problemos

Atopinė egzema yra matoma odos liga, apie kurią iš tiesų žino nedaug žmonių. Kai žmonės mato raudonas dėmes, kurios gali būti storos ir pleiskanojančios, jie gali klaidingai manyti, kad tai yra higienos problema, arba baimintis, kad tai užkrečiama. Kai kurie egzema sergantys žmonės savo ligą priima be rūpesčių ir yra išmokę su ja gyventi. Kiti gali gėdytis savo odos. Jie pasitelkia vaizduotę, kad geriausiai paslėptų egzemą ir tai gali tapti tikru kompleksu.

"Vaikystėje man dažnai sakydavo, kad turiu raganos rankas, nes jos atrodė labai raukšlėtos. Aš pasislėpdavau. Manau, kad ši pastaba mane iš tiesų žeidė, todėl šiandien stengiuosi slėpti rankas. Dabar manęs klausia: „Kas negerai tavo rankoms?“ Aš nusijuokiu, paaiškinu, kad tai egzema. Toks gyvenimas!"
Elisa, 26 m.

"Kai buvau maža, reikėdavo susikibti rankomis ir išsirikiuoti į eilutę. Mano klasiokai niekada nenorėdavo manęs imti už rankų, nes jos visada buvo tikrai sausos. Tikriausiai jie manė, kad mano rankos nešvarios. Net mokytojai apie jas darydavo pastabas! „Negali taip atrodyti! Tu visa raudona! Baik kasytis.“ Tokios pastabos įstringa, ypač jei esi vaikas."
Aurélie, 26 years old

  • Beveik 70 proc. pacientų atveju1 atopinė egzema neigiamai veikia jų nuotaiką ir pasitikėjimą savimi.
  • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

    Atopišką odą turintys suaugusieji dažnai jautriai reaguoja į tai, kaip į juos žiūri kiti žmonės. Gali būti naudinga meditacija, joga ir dėmesio nukreipimo technikos, nukreiptos į gerą savijautą. Jos padeda pamatyti, kad esame ne tai, ką kiti sako arba mato, žiūrėdami į mus. Esame daug daugiau nei tai.

    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

2. Socialiniai santykiai

Jausdamiesi nepatogiai ir suvaržyti dėl savos odos, kai kurie suaugusieji gali būti stipriai paveikti. Jie tyčia gali atsisakyti tam tikros veiklos ar santykių, bijodami parodyti savo odą ar skausmą. Visgi apskritai dauguma suaugusiųjų, turinčių atopišką odą, išsiugdo stiprybę ir atsparumą, o tai padeda į viską žiūrėti ramiai.

  • 52 proc. egzema sergančių žmonių2 pasirenka atsisakyti socialinės veiklos, 37 proc. vengia degintis ir maudytis sūriame vandenyje, 33 proc. vengia miegoti su seksualiniu partneriu.
Socialiniai santykiai

"Per praėjusių metų vasaros atostogas patyriau stiprų paūmėjimą. Egzema buvo ant visų plaštakų, oda buvo sutrūkinėjusi. Nieko negalėjau daryti, nes rankas skaudėjo vos ką nors palietus. Jaučiausi tokia bjauri. Visgi atsitraukiau, pasakiau sau laikytis gydymo ir kad viskas per kelias dienas pagerės. Kai viskas baigėsi, galiu pasakyti, jog tai tiesa – liga yra nebaisi ir tik laikina."
"
Dėl paūmėjimo negalėjau eiti su draugais nardyti. Žinojau, kad vandenyje esanti druska man pernelyg grauš rankas. Nemanau, kad tai reiškia pasidavimą. Tiesiog taip yra. Darau tai, ko reikia mano odai. Iš tiesų net nelabai suprantu, kaip tai gali kliudyti."
Elisa, 26 m.

 

Ne visos kūno priežiūros priemonės, kosmetika, kvepalai, drabužiai tinka atopiškai odai. Gali būti sunku atsisakyti produktų, kuriuos naudoja kiti arba kuriuos ypač mėgstate ar vertinate, tačiau egzemos paūmėjimas gali ištikti bet kada.

 

"Atidžiai renkuosi priemones, kurias naudoju odai: duše stengiuosi nenaudoti parfumuotų ar augalinio pagrindo priemonių. Pirkdama drabužius vengiu tam tikrų tipų audinių, nes žinau, kad jie neleis odai kvėpuoti, todėl man niežės ir reikės kasytis."
Elisa, 26 m.

"Visada turiu atidžiai rinktis priemones, kurias naudoju odai. Dermatologas man netgi sakė nenaudoti kosmetikos priemonių, ypač makiažo pagrindo, nes jis pernelyg išdžiovina mano odą. Visgi tai vienintelis dalykas, kuriuo galiu užmaskuoti ant veido esančias raudonas dėmes."
Aurélie, 26 m.

"Skalbiu dėmesingai. Renkuosi tinkamą skalbiklį ir nenaudoju skalbinių minkštiklio. Pastebėjau, kad kai kurie iš šių produktų sukelia paūmėjimą. Geriau pasisaugoti."
Jules, 22 m.

  • Joël Pacoret - Psischologas
    Joël Pacoret, Psichologas.

    Suaugę pacientai dažnai labiau pripažįsta būtinybę pirkti specialius produktus. Jie žino, kad jiems reikia kokybiškų produktų, sukurtų specialiai jiems, pritaikytų jų odos poreikiams.

    Joël Pacoret, Psichologas.
  • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

    Norėdami pasirūpinti savimi, kai kurie pacientai turi pakeisti savo įpročius. Jiems gali būti sunku rasti motyvacijos. Jiems reikia šiek tiek laiko, kad pakoreguotų savo kasdienį gyvenimą, kurį veikia ši liga. Turint tikslą, net ir nedidelį, lengviau pamažu išsiugdyti naujus įpročius. Gal tai bus noras vėl mūvėti pėdkelnes arba žiedą. Rūpinimasis oda vien dėl jos pačios pacientams yra mažai reikšmingas, todėl nelabai efektyvus. Jei priežiūra ir gydymas turės motyvą, jie bus efektyvesni.

    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.
1 IFOP tyrimas – „Sanofi Genzyme“ – 2020 m. sausis
2 Les Français et l’eczéma – IFOP „Sanofi Genzyme“ – 2019 m. lapkritis

Žinokite apie savo ligą

1. Žinokite apie savo ligą ir gaukite profesionalios pagalbos

Pernelyg daug pacientų nepakankamai žino apie atopinį dermatitą ir ima vadovautis klaidingais įsitikinimais: tai nuo streso, tai praeis savaime, nieko dėl to nepadarysi, tai alerginė reakcija ir pan. Kai kurie dermatologai yra labai geri šios ligos specialistai ir gali parengti atopinio dermatito gydymo planą suaugusiems pacientams. Gydymas padės jaustis komfortiškiau ir paūmėjimus padaryti retesnius. Net jei esate suaugęs ir nuo šios ligos kentėjote daugelį metų, turėtumėte kreiptis dėl profesionalios pagalbos, įskaitant psichologo, jei manote, kad jums to reikia.

2. Išsiugdykite reikiamus įpročius

Raskite prausimuisi tinkamą dušo aliejų, kasdien tepkite odą kremu-emolientu, kuris iš tiesų padės sumažinti paūmėjimų dažnį, pakoreguokite mitybą… Jūsų gydytojas ir vaistininkas gali duoti nemažai patarimų, kaip kasdien pasirūpinti savo oda. Be to, yra labai aktyviai veikiančių atopinės egzemos asociacijų, kurios padeda pacientams, todėl ir jums gali būti pravartu susisiekti su viena ar kita tokia organizacija.

 

Skaitykite mūsų straipsnį: „Sprendimai, palengvinantys gyvenimą su atopine egzema

Išsiugdykite reikiamus įpročius

"Dėl to, kaip šiandien galiu valdyti savo egzemą, galiu padėkoti savo tėvams. Jie visada rūpinosi manimi ir mokė, ką turiu daryti, taip pat aiškino, kaip svarbu kasdien teptis kremu. Greitai savo oda galėjau pasirūpinti savarankiškai. Dabar tai tiesiog yra įprotis. Nusipraususi po dušu visada iškart pasitepu kremu. Rankinėje visada turiu rankų kremo ir vietinio poveikio steroidų tepalo tiems atvejams, kai atsiranda raudonų dėmių."
Elisa, 26 m.

"Po dušo kasdien tepuosi kremu, kad sudrėkinčiau odą. Manęs tai neerzina. Tai tiesiog įprotis, kuris duoda tik naudos. Norint išvengti niežėjimo, tai labai svarbu. Todėl tiesiog tai darau. Visada."
Jules, 22 m.

  • Joël Pacoret - Psischologas
    Joël Pacoret, Psichologas.

    Gali būti verta apsilankyti forumuose, prisijungti prie pacientų asociacijų ar kitokių paramos grupių, kad galėtumėte savo patirtimi pasidalyti su kitais žmonėmis. Taip bus lengviau įžvelgti perspektyvą ir sulaukti palaikymo.

    Joël Pacoret, Psichologas.

3. Kalbėkite apie savo odą ir paaiškinkite jos būklę

Vietoj to, kad slėptumėte savo odą ir vengtumėte kitų žmonių, atvirai kalbėkite apie savo egzemą. Paaiškinkite, kas vyksta per paūmėjimą, ir visiems priminkite, kad tai nėra užkrečiama liga. Nežinojimas ir baimė niekam nepadeda.

"Kai žmonės manęs klausia, pasakau jiems, kad egzema pasireiškia raudonomis, niežtinčiomis odos dėmėmis. Kalbu paprastai."
Jules, 22 m.

4. Susitvarkykite su nuovargiu

Paūmėjimo metu vietinio poveikio kortikosteroidai visada būtini. Tepkite jais odą pagal gydytojo rekomendacijas, kad geriau miegotumėte ir liktumėte geros formos. Dažnai atliekama fizinė veikla padeda reguliuoti miegą ir įveikti stresą. Taip pat gali padėti meditacija, kvėpavimo pratimai. Papildomai nuraminti odą gali įvairūs papildomi vaistiniai preparatai.

veido egzemos simptomai

5. Stenkitės didinti savo savivertę

Objektyviai žiūrėkite į savo egzemą. Ji neapibrėžia jūsų asmenybės. Be abejo, tai yra jūsų dalis, kuri jums padėjo išsiugdyti labai teigiamų žmogiškų bruožų, pavyzdžiui, atsparumą ir pakantumą, kurie padeda pasiekti sėkmės. Dėl ligos galėjote ugdyti savo asmenybę. Tačiau nesureikšminkite jos labiau nei būtina. Raskite, kur nukreipti dėmesį – taip mažiau kamuos niežulys. Nesivaržykite būti su kitais žmonėmis, priklausyti grupei užsiimdami sportine ar menine veikla, prisijungti prie asociacijos. Ugdykite turimus talentus. Jūsų oda nėra kliūtis pasiekti sėkmės, tai pavyko ir daugeliui kitų žmonių, nepaisant to, kad jie serga atopine egzema.

 

"Egzema yra tai, su kuo tenka susigyventi. Nieko reikšmingo. Ji netrukdo gyventi normalų gyvenimą: turėti vaikiną, draugų, juoktis, susirasti darbą. Nėra priežasčių, kodėl ši odos liga turėtų mus versti jaustis blogai ar išsiskirti iš kitų. Ji nekelia grėsmės gyvybei, nors eiga ne visada būna komfortiška."
Elisa, 26 m.

"Egzema erzina, bet yra daug blogesnių ligų. Tikra tiesa, kad kai kurie žmonės net nepastebės, jog ja sergate. Daugiau reikšmės turi tai, kaip mes patys matome save, o ne tai, kaip mus mato kiti."
Aurélie, 26 m.

"Mano egzema man tikrai nekelia rūpesčių. Pripratau prie jos, mano šeima – taip pat. Yra priemonių, kurios padeda nuraminti odą. Be to, ji nepasireiškia nuolatos. Užeina ir praeina."
Jules, 22 m.

  • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.

    Savyje jau turite sprendimą. Visi turi, kad ir kokio amžiaus būtų.

    Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologė.
  • Joël Pacoret - Psischologas
    Joël Pacoret, Psichologas.

    Bet kokioje situacijoje, kad ir kokia ji būtų sudėtinga, galima rasti ką nors teigiamo. Gyvenimas su egzema gali padėti pacientams išsiugdyti tokių įgūdžių ir savybių, kokių kiti gali niekada neturėti.

    Joël Pacoret, Psichologas.