Moteris žiūri į veidrodį

Tolygus ir vientisas veido atspalvis yra jaunatviškos bei sveikos odos idealas ir didžiausias siekis. Vis dėlto ant odos atsiradusios žymės ir dėmės yra nenuginčijamas bėgančio laiko – ir įgyjamos išminties – įrodymas!

Dermatologai šias ant odos atsirandančias tamsesnes dėmeles vadina lokalizuota hiperpigmentacija. Ji atsiranda dėl įvairių vidinių ir išorinių veiksnių: taršos, per didelio saulės poveikio, amžiaus, nėštumo, randų po aknės, hormonų pusiausvyros sutrikimo ar genetinio polinkio.

Pagrindinė priežastis, būdinga visiems veiksniams, yra melanino gamybos sutrikimai, nes būtent melaninas lemia tamsių dėmių atsiradimą ant odos.

Melaninas atlieka pagrindinį vaidmenį lemiant jūsų odos spalvą – nuo baltai rausvos iki tamsiai rudo atspalvio. Saulės UV spinduliai yra vienas galingiausių veiksnių, lemiančių melanino gamybą. Kai mėgaujatės jų šiluma, jie prasiskverbia giliai į jūsų odą ir per keturių etapų procesą, vadinamą melanogeneze, iškelia melaniną į paviršių.

UV, ypač UVB, spinduliai, pirmiausia, prasiskverbia į epidermį ir stimuliuoja tirozinazę bei jos mediatorius. Tirozinazė yra pagrindinis fermentas, atsakingas už melanino gamybą, kuri vyksta ląstelėse, vadinamose melanocitais. Tuomet melaninas perduodamas į keratinocitus ir keliauja į odos paviršių. Melanino pripildytos ląstelės nuspalvina išorinį odos sluoksnį. Įprastai atsinaujinant odos ląstelėms, jos palaipsniui išnyksta.

Dėl to melaninas suteikia jums įdegį vasarą. Sveiku, tolygiu įdegiu visi džiaugiamės kelis mėnesius.

Tačiau kartais kai kurie melanocitai niekada nenustoja veikti ir nuolat išskiria didelį melanino kiekį. Neįprastai didelis melanino kiekis netolygiai pasiskirsto odos paviršiuje ir susikaupia į tamsesnes, išsibarsčiusias hiperpigmentacijos dėmes.

Jūsų oda - moteris saulėje

Hiperpigmentacija neaplenkia nė vieno. Dėmės būna įvairių formų ir dydžių, paprastai būdingesnės tam tikriems odos tipams, ir pasireiškia tiek vyrams, tiek moterims, nepaisant jų amžiaus ar kilmės.

1. Melazma

Melazma dar vadinama chloazma, tačiau plačiau žinoma kaip „nėštumo kaukė“, nes paprastai pasireiškia vaisingo amžiaus moterims, dažniausiai po nėštumo. Simetriškos netaisyklingų, bet aiškių kontūrų žymės primena kaukę, kuri atsiranda ant saulės veikiamų veido ir kaklo vietų. Spalvos pakitimai visada labiau matomi būnant saulėje arba iš karto po to, o jų išlikimas, dažnai trunkantis ne vienerius metus, yra tikra problema.

Veiksniai, didinantys melazmos atsiradimo tikimybę, yra genetika, ultravioletinės spinduliuotės ir matomos šviesos poveikis, moteriški lytiniai hormonai, aktyvūs nėštumo ar gydymo metu, tam tikros endokrininės ligos (skydliaukės ar kiaušidžių sutrikimai ir kt.), taip pat melazmos atsiradimą gali išprovokuoti kai kurie vaistai (pavyzdžiui, antiepilepsiniai).

melazma

2. Použdegiminė hiperpigmentacija

Tokia hiperpigmentacija, dažniausiai sutrumpintai vadinama PUH, yra netaisyklingų kontūrų, ji atsiranda po odos pažeidimo ar sudirginimo.

PUH gali išprovokuoti įvairios priežastys – nuo įprasto pažeidimo, nudegimo ar vabzdžio įkandimo iki dermatologinių procedūrų, pavyzdžiui, gydymo lazeriu ar dermabrazijos. Ji taip pat gali atsirasti po odos infekcijos ar uždegiminio odos bėrimo, pavyzdžiui, aknės, kontaktinės egzemos ar atopinio dermatito. PUH taip pat gali sukelti netoleravimo reakcija į pernelyg agresyvius kosmetikos produktus arba cheminis šveitimas.

Nuo PUH kenčia įvairaus amžiaus vyrai ir moterys, turintys bet kokio tipo odą, tačiau dažnesni ir sunkesni atvejai pasitaiko tamsesnės odos žmonėms.

– PUH yra antra pagal dažnumą priežastis, dėl kurios afroamerikiečiai kreipiasi į dermatologą

– 65 % afroamerikiečių, 53 % lotynų amerikiečių ir 47 % azijiečių kreipiasi į dermatologą dėl aknės sukeltos PUH

Jūsų oda - Pigmentbio - moters veidas

3. Saulės dėmės

Lentigo dažniausiai vadinama „saulės dėmėmis“ (soliarinis lentigo) arba „senatvinėmis dėmėmis“ (senatvinis lentigo). Šios hiperpigmentinės dėmės atsiranda ant saulės veikiamų kūno vietų, pavyzdžiui, plaštakų, pečių, krūtinės, veido ir rankų. Su amžiumi jos didėja ir jų daugėja.

Šios dėmės, kitaip nei strazdanos, kurių kilmė yra genetinė, dažnai yra susijusios su nudegimais saulėje ir sezoniniu saulės poveikiu jaunystėje.

  • Su jomis susiduria 90 % baltaodžių ir azijiečių.
  • Dažnai pasitaiko sulaukus 50 metų
Jūsų oda - Pigmentbio - hiperpigmentuota oda

4. Trinties veikiamos ir jautrios vietos

Hiperpigmentacija taip pat gali atsirasti tose vietose, kurių spalva ilgainiui gali pakisti dėl trinties, depiliacijos vašku ir drabužių, pavyzdžiui, ant alkūnių, kelių, pažastyse ir bikinio srityje. Hiperpigmentaciją sukelia mechaninis odos trynimasis į audinį, kurį dar labiau sustiprina nuolatinė ir įprastinė trintis, užsiimant kasdiene veikla.

Jūsų oda - Pigmentbio - moteriškos rankos