• Dr. Sinde Buše , Pėdų priežiūros specialistė.

    Diabetu susergama, kai kraujyje yra per daug gliukozės arba cukraus, todėl atsiranda taip vadinamoji hiperglikemija. Yra du pagrindiniai tipai. 1 tipas vadinamas jaunuolių diabetu, nes jis daugiausia išsivysto vaikams. Jų kasa nereguliuoja cukraus kiekio kraujyje. „II tipo diabetas yra daug labiau paplitęs“, – tęsia Sindė Buše. „Be kitų veiksnių, jis dažnai kyla dėl nesubalansuotos mitybos ir sėslaus gyvenimo būdo, be to, jis daugiausia pasireiškia vyresniems nei 40 metų suaugusiesiems. 92 % cukriniu diabetu sergančių žmonių Prancūzijoje nustatytas 2 tipo diabetas ir kiekvienais metais šis skaičius vis auga.

    Dr. Sinde Buše , Pėdų priežiūros specialistė.

Diabeto poveikis

Cukraus kiekis kraujyje sukelia komplikacijų visame kūne. Kadangi oda yra didžiausias kūno organas, „didelis cukraus kiekis sukelia stresą odos sluoksniuose. Cukrus sukelia chemines reakcijas nervų galūnėlėse, kurios nebeatlieka informacijos perdavimo funkcijos.“ Pacientams gali išsivystyti odos sausėjimas, hiperkeratozė (stora oda), taip pat arterijų problemos, o visa tai susiję su dideliu cukraus kiekiu kraujyje. „Dažnai pacientai net nežino, kad šias problemas sukelia jų diabetas.“

Kai šios problemos paveikia pėdas, gali atsirasti keletas komplikacijų. „Diabetinės pėdos problemos yra medicininis sindromas, kuris turi įtakos ketvirtadaliui visų diabetikų“, – nurodo Sindė Buše. „ Jos kyla, kai jau yra nervų ir (arba) arterijų problema bei atsiranda jas sukeliantis veiksnys. Gali pasireikšti visa grandinė reiškinių, kurie, jei jais nebus greitai pasirūpinta, gali turėti dramatiškų pasekmių.“

Diabetas sukelia stresą odos sluoksniuose.

Dr. Sinde Buše, Pėdų priežiūros specialistė

genezė

„Nervų pažeidimas sukelia paciento pėdos jautrumo praradimą“, – aiškina ponia Buše. „Pacientai gali nejausti, kad batuose yra akmenukų, arba trynimo vienoje vietoje. Tai gali sukelti deformaciją, kuri pacientui vaikštant sukelia didesnę trintį. Gali atsirasti nuospaudų ir nutrynimų, o esant trinčiai po jomis gali susidaryti opa.“ Dėl arterijų problemų kraujas negali tekėti per žaizdą, todėl ji negauna deguonies ir blogai arba visai negyja, tad tenka atlikti amputaciją.
„Laimei, kai diabetikai žino apie šią problemą, jie konsultuojasi pakankamai anksti, kad būtų užtikrintas tinkamas gijimas.“

Diabetikus konsultuojančių sveikatos priežiūros specialistų komanda dalijasi atsakomybe teikti pacientams visą informaciją apie tai, kas gali nutikti jų pėdoms, ir kodėl jų priežiūra ir apžiūra yra tokios svarbios.

Sindė Buše į kompromisus nesileidžia. „Kasdienė higiena yra labai svarbi. Pacientai turi avėti patogius batus be siūlių viduje. Jie turi plauti pėdas šiltu, bet ne karštu vandeniu, naudodami švelnų prausiklį, ir jas gerai nusausinti.“

„Taip pat svarbu kasdien naudoti kremą“, – tęsia ji. „Apsauginį ir drėkinamąjį kremą, kurio sudėtyje yra glicerino ir nedidelis šlapalo kiekis, padedantis jam prasiskverbti. Kremo negalima tepti į tarpupirščius, kur jis gali maceruoti ir sukelti problemų. Diabetikai turi aktyviai tikrinti ir stebėti savo pėdas, o kremo naudojimas yra gera galimybė jas apžiūrėti ir patikrinti, ar nesumažėjo jų jautrumas, nėra nuospaudų ar nutrynimų. Problemos gali išsivystyti greitai.“

Diabetikai turi aktyviai tikrinti savo pėdas.

Dr. Sinde Buše, Pėdų priežiūros specialistė

Reguliarus stebėjimas, siekiant išlaikyti gerą sveikatą

Diabetikui, kuriam taikomas subalansuotas gydymas, rizika, kad atsiras pažeidimas, yra mažesnė, o kasmetinis apsilankymas pas pėdų priežiūros specialistą yra viskas, ko pacientui reikia.

Jautrumo pokytis yra įspėjamasis požymis. „Tai pirmas dalykas, kurį reikia patikrinti. Kartais pėdos tampa itin jautrios. Dažniau jos praranda jutimo pojūčius (gali būti, kad tik vienoje vietoje), o tai gali sukelti rimtesnių problemų.“

„Antra, tikrinkite, ar nėra deformacijų: plokštesnės pėdos ar deformuoto piršto.“

„Trečia, tikrinkite spalvą: raudonos pėdos ar mėlyni pirštai gali rodyti arterijų problemą. Galiausiai tikrinkite, ar nėra žaizdų.“

Verta žinoti

Jei cukrinis diabetas pasireiškia bet kuriuo iš šių simptomų, nieko nelaukiant reikia pasikonsultuoti su pėdų priežiūros specialistu ir gydytoju, kad būtų suteikta tinkama priežiūra. Apskritai, prie ilgalaikės sveikatos itin prisideda nustatyta paprasta pėdų priežiūros rutina, įskaitant reguliarius patikrinimus, atliekamus sveikatos priežiūros specialistų.