Kartais ima blizgėti tik T zona – tai yra mišrios odos sritis. Kodėl atsiranda šis odos disbalansas, kurį taip sunku kasdien suvaldyti, jog jis dažnai virsta apsėdimu tiek moterims, tiek vyrams?

Hiperseborėja: tai reiškinys, kai oda ima gaminti per daug riebalų

Dermatologams tai yra fiziologinis reiškinys, kitaip tariant, riebi oda natūraliai išskiria per daug riebalų. Taigi hiperseborėja – riebios odos priežastis – pirmiausia yra endogeninė (tai yra, atsiranda dėl vidinių organizmo priežasčių), tačiau ją taip pat veikia aplinkos veiksniai. Riebios odos priežiūros problemos kyla dėl šio kiekybinio riebalų pusiausvyros sutrikimo, kurį sukelia riebalinės liaukos. Sebumas atlieka labai svarbų vaidmenį suteikiant odai natūralią apsaugą ir yra vienas iš epidermio hidrolipidinės plėvelės komponentų. „Hydro“ reiškia vandenį, „lipidai“ reiškia riebalus, taigi, odos riebalai (sebumas) yra „riebioji“ hidrolipidinės plėvelės dalis. Kas slypi už šios perteklinės riebalų gamybos? Šiame procese dalyvauja 5 veiksniai.

Calendar

Hormonų įtaka

Sebumo gamybą reguliuoja moteriški hormonai (estrogenai), kurie ją lėtina, ir vyriški hormonai (androgenai), kurie ją stimuliuoja. Dėl šios priežasties nė vienam žmogui nekyla problemų dėl riebios odos prieš pasiekiant brendimo laikotarpį! Skirtingi mechanizmai gali padidinti riebalų sekreciją tiek moterų, tiek vyrų organizme. Pavyzdžiui, moterų atveju mes dažnai pastebime, kad prieš pat mėnesinių ciklą padidėja riebalų išskyrimas – tuo metu estrogeno lygis sumažėja, o progesterono lygis padidėja. Kita vertus, pačiu mėnesinių laikotarpiu moterys dažnai pastebi, kad oda sausėja.

Body areas

Kūno sritys

Riebalinės liaukos kūne yra pasiskirsčiusios netolygiai – tai paaiškina, kodėl vienos odos sritys yra gerokai riebesnės už kitas. Paprastai daugiausiai odos riebalų turi šios sritys:

  • galvos oda, 
  • veido oda, 
  • viršutinė nugaros dalis
  • pilvo sritis

 

Tą patį galima pasakyti ir apie veido odą: riebalinės liaukos yra pasiskirsčiusios netolygiai, todėl riebalai gaminami nevienodai. Daugiausia riebalų liaukų yra vadinamojoje veido T zonoje (kaktos, nosies ir smakro srityje) ir skruostuose, o vokų ir kaklo srityse jų yra mažiau. Jei oda riebi, jai būdingas riebalų perteklius visose veido srityse.  Apie T zoną paprastai kalbame tik mišrios odos atveju, kai likusi veido oda yra normali arba sausa.

Lytis

Lytis

Sebumo gamyba mergaitėms prasideda anksčiau, nes jos pradeda bręsti anksčiau nei berniukai. Kita vertus, suaugę vyrai natūraliai gamina daugiau riebalų nei moterys. Taigi, jie dažniau kenčia dėl riebios odos.

Amžius

Amžius

Hormoninis aktyvumas iš tikrųjų prasideda brendimo metu – tai didžiausias hormonų sekrecijos laikas. Riebalų gamyba susitvarko suaugus, o paskui palaipsniui pradeda mažėti – vyrams sulaukus 45 metų, o moterys menopauzės metu patiria, kad riebalų gamyba sumažėja staigiai ir drastiškai.

Diena ir naktis

Chronobiologiniai ritmai ir aplinka

Sebumo gamyba dienos metu kinta: aktyviausia būna nuo 12 iki 14 valandos, o pasyviausia – nuo 4 iki 7 valandos ryto. Ji taip pat keičiasi atsižvelgiant į sezonus ir temperatūrą, ypač į šilumą. Padidėjus odos temperatūrai 1 °C riebalų gamyba padidėja 10 %. Tad nenuostabu, kad pavasarį ir vasarą oda yra blizgesnė...

Mityba

Maistas taip pat turi įtakos sebumo gamybai, nes riebalinės liaukos naudoja tam tikras maistines medžiagas, tokias kaip gliukozė, acetatai ir riebalų rūgštys. Dietos, pasižyminčios aukštu glikemijos indeksu (turinčios daug cukraus) arba turinčios daug pieno produktų, netiesiogiai padidina riebalinių liaukų lipidų sintezę.

Stress

Stresas, sunkumai ir stiprios emocijos gali padidinti kūno temperatūrą, taigi ir seborėją. Lygiai taip pat ir alkoholis.

Seasons

Vasarą dėl padidėjusios odos temperatūros padidėja sebumo gamyba.

Tai atrodo paradoksalu: oda blizga, tačiau jos spalva yra pilkšva ir atrodo, kad jai trūksta gyvybės. Paaiškinimas gali nuskambėti šiek tiek techniškai todėl, kad šis reiškinys yra susijęs su šviesos atspindėjimu. Riebi, sebumo sluoksniu padengta oda neatspindi šviesos taip, kaip kiti odos tipai.

Tiksliau sakant, oda visus šviesos spindulius siunčia atgal ta pačia kryptimi – kampu, kuriuo šviesa atkeliavo. Tai tikra fizikos problema! Normali oda atspindi šviesą daugybe skirtingų krypčių, todėl atrodo, kad ji švyti.

Riebios ir mišrios odos tekstūra yra netolygi, todėl tokia oda atspindi mažiau šviesos ir veido spalva atrodo pilkšva.

Moteris ir saulė

Kodėl išsiplečia poros?

Sakoma, kad vien tik ant veido porų yra daugiau nei šimtas tūkstančių (mes nežinome, kas jas suskaičiavo!). Po jomis slypi su riebalinėmis liaukomis sujungti plaukai.

Jei riebalinė liauka gamina daug riebalų, ši natūrali anga išsiplečia, kad riebalai galėtų lengviau išsiskirti į paviršių.

Žmonėms senstant poros natūraliai išsiplečia iš dalies dėl to, kad oda praranda elastingumą. Porų nepastebime ant kūdikių odos, tačiau laikotarpiu nuo 25 iki 50 metų amžiaus* jos padidėja dvigubai.

*Dermatologijos mokslo žurnalas – 2016 m. vasaris, „Veido odos poros: multietninis tyrimas“

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium H2O 500ml, micelinis valomasis vanduo

Nenuplaunamas kasdienis valiklis

Mišriai, riebiai odai Į aknę linkusiai odai

„Micellar“ technologija

Sébium H2O

(4 atsiliepimai)

Dermatologinis micelinis valomasis vanduo valo odą ir pašalina makiažo likučius, jos nesausindamas.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium Gel moussant 500ml, putojantis gelinis prausiklis riebiai odai

Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Mišriai, riebiai odai

D.A.F. patentas

Sébium Gel moussant

(6 atsiliepimai)

Švelnus prausiklis riebiai odai. Pašalina nešvarumus, reguliuoja odos blizgesį.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Prausiklis naudojamas esant poreikiui

Į aknę linkusiai odai Mišriai, riebiai odai

D.A.F. patentas

Sébium Gel gommant

(3 atsiliepimai)

Švelnus gelinis šveitiklis švaresnei ir lygesnei odai.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Riebiai ir į spuogus linkusiai odai

D.A.F. patentas

Sébium Gel moussant actif

(2 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio rūgštinis prausiklis. Gilus valymas, švelnus odai.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Mišriai, riebiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Lotion

(3 atsiliepimai)

Skysta odos priežiūros priemonė, kuri mažina spuogelių susidarymą balansuodama odos drėgmę, pH bei sebumo išsiskyrimą.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium Pore refiner 30ml, kremas riebiai, mišriai ir blizgančiai odai

Kasdienė odos priežiūra

Mišriai, riebiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Pore refiner

(4 atsiliepimai)

Dermatologinė išvaizdą gerinanti odos priežiūros priemonė odai su išsiplėtusiomis poromis

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Mišriai, riebiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Mat Control

(4 atsiliepimai)

Ilgalaikio poveikio matiškumą suteikiantis ir veido odą lyginantis kremas.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Speciali apsauga

Mišriai, riebiai odai Į aknę linkusiai odai

Fluidactiv™ patentas

Photoderm AKN Mat SPF 30

(Dar nėra nuomonės)

Apsaugo nuo naujų spuogų atsiradimo, suteikia odai matiškumo.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams