Dažniausiai aknė yra būdinga riebiai arba mišriai odai. Šie odos tipai pasižymi išsiplėtusiomis poromis, oda yra stora ir linkusi gaminti per daug odos riebalų (sebumo), todėl blizga. Tačiau tiek riebi, tiek mišri oda gali prarasti tam tikras, šiems odos tipams būdingas savybes. Bet kuris medikamentinis aknės gydymas dažniausiai sausina odą (oda tampa jautresnė, juntamas odos tempimas), todėl labai svarbi tinkama odos priežiūra (drėkinantis, raminantis poveikis) specialiomis, į aknę linkusios odos, priežiūros priemonėmis.

Nors odos jautrumas dažniau yra sausai odai būdingas simptomas, tačiau ne ką mažiau problemų gali turėti ir riebią arba mišrią odą turintys asmenys. Jautriai odai būdingas padidėjęs reaktyvumas į mus supančią aplinką, taip pat – naudojamas odos priežiūros priemones, dekoratyvinę kosmetiką. Odos jautrumas pasireiškia nemaloniu tempimu, sudirgimu, odos paraudimu, perštėjimu ir diskomfortu.

„Jautrios odos problemos dažniau pasireiškia moterims virš 30 metų amžiaus, tačiau su šia problema susiduria ir vyrai, ir paaugliai. Galima sakyti, mes visi nors kartą gyvenime susiduriame su šia problema – pasikeitus klimato sąlygoms, veikiant įvairiems tiek išoriniams, tiek vidiniams dirgikliams.“ – sako Baltic Dermatology gydytoja dermatovenerologė Dailė Malinauskaitė.

Pagrindinė į aknę linkusios odos jautrumo priežastis slypi odos biologijoje – aknė yra uždegiminė odos liga. Ryšium su seborėja (pertekline odos riebalų gamyba) ir suaktyvėjusiu odos ragėjimu, ant odos normaliai gyvenančios bakterijos pradeda daugintis plauko folikuluose. Taip susidaro uždegiminiai ir dažnai skausmingi aknės bėrimai – papulės, mazgeliai, mazgai, cistos. Išskiriami uždegiminiai mediatoriai – būtent jie yra organizmo imuninis atsakas į vidinius, bei išorinius agresorius ir sudaro sąlygas tokiems simptomams, kaip odos jautrumas, sudirgimas, odos paraudimas, lengvas odos tempimas. Paskatinti odos jautrumą gali ir išoriniai veiksniai – medikamentinis aknės gydymas, bei netinkama odos priežiūra. Dailė Malinauskaitė pastebi, kad svarbu rinktis saugias, dermatologiškai patikrintas odos higienos priemones. „Neteisingai manoma, kad aknę galima sustabdyti naudojant šveitiklius ar kuo labiau odą sausinančias priemones. Priešingai – sergant akne, labai svarbu odos per daug neišsausinti, rinktis kuo švelnesnes priemones, pritaikytas jautrios, aknės pažeistos odos priežiūrai. Per daug odą sausinančios priemonės gali tik pabloginti situaciją – sukelti dar didesnį uždegimą ir paskatinti odos jautrumą.“

Į ką atkreipti dėmesį renkantis odos priežiūros priemones turint jautrią, į aknę linkusią odą?

Jautrios, į aknę linkusios odos priežiūrai, dermatologai rekomenduoja dermatologinę kosmetiką. Ji parduodama tik vaistinėse ir yra skirta konkrečių odos ligų kankinamai odai prižiūrėti. Reikėtų rinktis dviejų tipų kosmetikos priemones: riebiai, į aknę linkusiai odai ir jautriai odai. Idealu, jeigu priemonė turėtų ne tik raminančių, bet ir uždegimą slopinančių savybių – sumažinančių ir ribojančių uždegiminių spuogų vystymąsi ir neleidžiančių formuotis naujiems uždegiminiams spuogams.

Ryte ir vakare būtina veidą valyti: ryte dažniausiai pakanka micelinio vandens (specialiai pritaikyto riebios, mišrios bei į aknę linkusios odos biologijai), o vakare – nuvalius makiažą, rekomenduojama veidą prausti prausikliu. Tik tuomet ant švarios veido odos tepamas kremas. Ryte – pagal odos tipą: riebiai arba mišriai, į aknę linkusiai odai svarbus matiškumą suteikiantis efektas ir drėkinimas. Vakare galima rinktis hipoalerginius, uždegimą slopinančius, jautriai odai skirtus kremus.

Labai svarbu tinkamas priemones naudoti ilgą laiką, jų nekeisti, jei rezultatų nepastebite iš karto, po kelių dienų. Aknei reikia laiko – normalu, kad gerai toleruojamų priemonių efekto reikėtų laukti bent 4-6 savaites, tačiau gali prireikti ir kelių mėnesių, norint pamatyti maksimalų rezultatą.

Straipsnis parengtas su gydytoja dermatovenerologe Daile Malinauskaite, Baltic Dermatology (Vilnius).

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium H2O 500ml, micelinis valomasis vanduo

Nenuplaunamas kasdienis valiklis

Mišriai, riebiai odai Į aknę linkusiai odai

„Micellar“ technologija

Sébium H2O

(4 atsiliepimai)

Dermatologinis micelinis valomasis vanduo valo odą ir pašalina makiažo likučius, jos nesausindamas.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium Gel moussant 500ml, putojantis gelinis prausiklis riebiai odai

Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Mišriai, riebiai odai

D.A.F. patentas

Sébium Gel moussant

(6 atsiliepimai)

Švelnus prausiklis riebiai odai. Pašalina nešvarumus, reguliuoja odos blizgesį.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Mišriai, riebiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Lotion

(3 atsiliepimai)

Skysta odos priežiūros priemonė, kuri mažina spuogelių susidarymą balansuodama odos drėgmę, pH bei sebumo išsiskyrimą.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

BIODERMA produkto nuotrauka, Sebium Sensitive 30ml, intensyviai raminantis kremas

Kasdienė odos priežiūra

Į aknę linkusiai odai Jautriai, į aknę linkusiai odai

InflaStop™ technology

Sébium Sensitive

(3 atsiliepimai)

Kasdienis kremas į aknę linkusiai odai. Ramina, drėkina, naikina spuogelius ir paraudimus.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Mišriai, riebiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Mat Control

(4 atsiliepimai)

Ilgalaikio poveikio matiškumą suteikiantis ir veido odą lyginantis kremas.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Speciali apsauga

Mišriai, riebiai odai Į aknę linkusiai odai

Fluidactiv™ patentas

Photoderm AKN Mat SPF 30

(Dar nėra nuomonės)

Apsaugo nuo naujų spuogų atsiradimo, suteikia odai matiškumo.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams