Kas yra aknė?

Aknė – lėtinė uždegiminė liga, kuri atsiranda odos poroms užsikimšus sebumu (odos riebalais) ir negyvomis ląstelėmis. Aknė pažeidžia veido, krūtinės ir nugaros poras, dėl to šiose srityse atsiranda bėrimai (inkštirai, spuogai).

Dažniausiai aknė pasireiškia paaugliams, tačiau vis dažniau ji atsiranda ir suaugusiems  žmonėms. Paaugliams dažniau beria T zoną (kakta ir nosis).  Tuo tarpu suaugusiems spuogai dažniau iškyla V zonoje  (skruostai ir smakras).

Svarbu suprasti, kad nuolatinis veido bėrimas – tiek lengvas, tiek stiprus, yra ta pati odos liga – aknė. Tik pavieniai, kartais atsirandantys spuogai yra lengva aknės forma, o kuo bėrimų daugiau ir jie intensyvesni, tuo aknės forma sunkesnė.

Kokios yra spuogų rūšys?

Inkštirai

Atviri komedonai (inkštirai) yra dažniausias aknės bėrimas. Jį sudaro susikaupusios suragėjusios  ląstelės, riebalai, melaninas ir keratinas. Pora dar nėra pilnai užsikimšusi, todėl odos riebalai, kontaktuodami su oru, oksiduojasi ir susidaro juoda spalva.

Uždari komedonai

Jie atsiranda, kai sustorėja išorinis raginis odos sluoksnis dėl pernelyg lėto negyvų odos ląstelių atsisluoksniavimo (hiperkeratinizacija), kurios užkemša porą ir ji užsipildo aknę sukeliančiomis bakterijomis (Cutibacterium acnes). Poros yra užsikimšusios, todėl odos riebalai negali patekti ant odos paviršiaus ir uždegimas vyksta viduje (nevyksta oksidacinis  procesas).

Papulės

Papulė yra viena iš uždegiminių spuogų rūšių. Ji susidaro, kai odoje formuojasi uždegimas. Papulės būna raudonos, gali būti jautrios ir skausmingos.

Pustulės

Šie uždegiminiai spuogai yra panašūs į papules, bet turi pūlingą gelsvą viršūnę.

Nodulės (giluminiai spuogai)

Nodulės būdingos sunkios formos aknei, tai – gilesni odos bėrimai, susiformavę dėl išplitusio odos uždegimo. Nodulės išsivysto po oda ir paprastai nėra užpildytos pūliais, dėl to yra kietos liečiant.

Cistos

Dar vieni sunkios aknės formos spuogai. Tai – uždegiminiai, giluminiai spuogai, pripildyti pūlių. Cistos yra minkštesnės nei nodulės, tačiau paprastai jos yra labai skausmingos.

Įprastai spuogai atsiranda veido ir nugaros srityse, kur yra daugiausiai riebalinių liaukų. Tačiau esama ir kitų priežasčių, lemiančių aknės atsiradimą skirtingose kūno vietose.

T zona apima kaktą ir nosį. Šiose srityse yra daugiau riebalinių liaukų, todėl čia dažniausiai atsiranda uždarų ir atvirų komedonų. Šalia plaukų linijos esantys spuogai gali atsirasti dėl netinkamų plaukų priežiūros priemonių.

Spuogai T zonoje

Spuogai ant skruostų gali atsirasti dėl grubaus odos šveitimo, kai kitose veido srityse esama bėrimų. Stipriai šveičiant ir trinant odą, bakterijos pernešamos ant skruostų, kur vėliau atsiranda spuogai.

Spuogai ant skruostų

Spuogų atsiradimą ant smakro ir žandikaulio linijos labiausiai lemia hormonų disbalansas. Spuogų atsiradimas susijęs su vyriškų hormonų aktyvumo padidėjimu, kuris būdingas brendimo laikotarpiu. Tačiau suaugusieji taip pat išgyvena hormonų pusiausvyros pokyčius, kuriuos gali paskatinti stresas, menstruacijos, nėštumas. Palyginti su T zonos spuogais, aknės bėrimai smakro ir žandikaulio linijos zonose gali būti gilesni, didesni ir labiau uždegiminiai.

Spuogai ant smakro ir žandikaulio linijos

Kokios yra aknės formos?

Europos dermatovenerologų draugija (EADV) apibrėžė skirtingas aknės formas pagal jų simptomus ir sunkumą. Toks skirtingų aknės formų apibrėžimas yra žinomas kaip pasaulinė aknės sunkumo vertinimo skalė (GEA).

Labai lengva aknės forma

Labai lengva aknės forma

Pažeista nedidelė veido dalis, spuogų nedaug. Atviri ir/ar uždari komedonai.

Lengva aknės forma

Lengva aknės forma

Pažeista mažiau nei pusė veido. Atviri ir/ar uždari komedonai, keletas uždegiminių spuogų (papulių ir pustulių).

Spuogai ant smakro ir žandikaulio linijos

Vidutinė aknės forma

Pažeista daugiau nei pusė veido. Matomos papulės, pustulės ir komedonai, keletas nodulių ir/ar cistų.

Sunki aknės forma

Sunki aknės forma

Pažeista didžioji veido dalis. Matomos papulės, pustulės,  komedonai, keletas nodulių ir/ar cistų.

Labai sunki aknės forma

Didžioji veido dalis padengta nodulėmis ir cistomis.

Aknės formos ir atsiradimo priežastys gali būti skirtingos, todėl gydymo būdai taip pat yra skirtingi ir pritaikomi individualiai kiekvienam atvejui. Europos dermatovenerologų draugijos (EADV) rekomenduojami gydymo būdai:

Rekomenduojamas vietinis gydymas (lokaliai ant spuogo tepamos priemonės). Įprastai tokių priemonių sudėtyje randama retinoidų (vitamino A) ir benzoilo peroksido.

Gydytojai dažnai skiria priemones, kurių sudėtyje yra retinoidų ir benzoilo peroksido vietiniam naudojimui. Jei po trijų mėnesių spuogai išlieka, galima pridėti vietinį gydymą tepamaisiais antibiotikais, prieš pereinant prie gydymo geriamaisiais antibiotikais.

Jei nepadeda anksčiau minėti gydymo būdai, galima apsvarstyti geriamojo izotretinoino vartojimą, ypač jei yra didelė randų atsiradimo rizika.

Skiriamas geriamasis izotretinoinas, ypač jei yra uždegimas. Prieš pradedant gydymą rekomenduojama mikrochirurginiu būdu pašalinti komedoninius pažeidimus.

Matant, kad savarankiškai suvaldyti aknės nepavyksta arba pasireiškia paūmėjimai, derėtų kreiptis į dermatologą. Tinkamai parinktas gydymas ir kasdienės odos priežiūros priemonės ne tik padės įveikti ligą, bet ir leis išvengiant nepageidaujamų pasekmių (pvz.: pigmentinių dėmių ar randų atsiradimo).

Moteris aknė

Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Riebiai ir į spuogus linkusiai odai

D.A.F. patentas

Sébium Gel moussant actif

(2 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio rūgštinis prausiklis. Gilus valymas, švelnus odai.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Į aknę linkusiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Kerato+

(15 atsiliepimai)

Efektyviai mažina spuogus ir po jų likusius randelius. Nedirgina odos.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Mišriai, riebiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Lotion

(3 atsiliepimai)

Skysta odos priežiūros priemonė, kuri mažina spuogelių susidarymą balansuodama odos drėgmę, pH bei sebumo išsiskyrimą.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams