Woman playing with her baby

Lygi, aksominė oda dažnai pavadinama „kūdikio oda“. Ir vis dėlto kūdikių oda ne visada yra tokia švelni! Kūdikių (išskyrus neišnešiotus naujagimius) oda gimimo metu jau yra visiškai susiformavusi. Tačiau, palyginti su suaugusiojo oda, ji yra plonesnė, o barjerinė funkcija silpnesnė.

Nuo gimimo prabėgus kelioms savaitėms mažylio oda nustoja gaminti riebalus.

Riebalinės liaukos vėl suaktyvės tik sulaukus paauglystės. Todėl odos hidrolipidinė plėvelė yra plonesnė ir taip gerai jos neapsaugo. Tai lemia šias problemas:

 • Dėl odos sausumo kyla sudirgimas
 • Į odą lengviau įsiskverbia infekcijos ir alergenai, o tai dar labiau paaštrina sudirgimą
 • Gyd. Michèle Sayag, alergologė
  Gyd. Mišelė Sajag, Alergologė.

  Interneto vartotojo klausimas: mano dukrai šiuo metu dygsta dantukai ir turi raudoną užpakaliuką. Aš naudoju kremą be parabenų, nes ji yra jiems alergiška, tačiau jis veikia ne taip gerai. Ką galiu naudoti?

  Galite pakeisti produktą ir naudoti vandens pastą pakaitomis su raminančiu atkuriamuoju kremu.

  Gyd. Mišelė Sajag, Alergologė.
 • Gyd. Michèle Sayag, alergologė
  Gyd. Mišelė Sajag, Alergologė.

  Interneto vartotojo klausimas: ar turėčiau drėkinti savo kūdikio odą po vonios? Ar užtenka Cold-Creme muilo?

  Jei jūsų kūdikio oda yra sausa, po vonios turėtumėte patepti drėkinamuoju kremu arba retkarčiais įpilti kūdikiams skirto aliejaus į vonią. Net jei jūsų vaikas neturi sausos odos, drėkinamojo kremo patepimas po vonios gali tapti ypatingu laiku jums ir jūsų kūdikiui.

  Gyd. Mišelė Sajag, Alergologė.
Baby in a bath

Be to, atsižvelgiant į odos paviršiaus ir svorio santykį, vaiko odos plotas yra du tris kartus didesnis negu suaugusiojo. Todėl kosmetikos priemonės į vaiko odą įsigeria lengviau. Sparčiau sugeriama drėgnose zonose (sauskelnių dengiama oda), raukšlėse ir pažeistose odos vietose (išbėrimai nuo sauskelnių).


Todėl būtina rinktis efektyvias ir ypač švelnias higienos ir priežiūros priemones, pasižyminčias šiomis ypatybėmis:

 • Puikus toleravimas, tinkamumas specifiniams vaiko odos poreikiams
 • Aukštas saugumo lygis, atitiktis griežčiausiems naujagimių ir kūdikių odai skirtų priemonių formulių sudarymo ir gamybos reikalavimams.

Atopic Skin

Veikiama išorinių dirgiklių (tokių kaip vėjas, šaltas oras, kietas vanduo ar šildymas) kūdikių oda dar labiau išsausėja ir tampa jautresnė.
Atopinio dermatito varginama vaiko oda paprastai būna labai sausa ir šiurkšti, kartais – su paraudimais. Vaikas gali jausti odos tempimą ir niežulį. Dėl to sutrinka miegas.

Atopinis dermatitas – tai dermatozė, kuri dažnai prasideda sulaukus dviejų ar trijų mėnesių ir paprastai išnyksta po kelerių metų. Tokiai odai trūksta lipidų, todėl jos raginis sluoksnis yra itin pralaidus.

Oda tinkamai nebeatlieka barjerinės funkcijos. Tai reiškia, kad ji neapsaugo organizmo nuo aplinkoje esančių alergenų ir šie lengviau įsiskverbia. Dėl jautrumo tokiems alergenams kyla uždegimas. Šis paskatina egzeminį paūmėjimą, paprastai sukeliantį smarkų niežėjimą.

Dėl kasymosi ir draskymo atsiranda žaizdų, o šios dar labiau sustiprina odos sudirgimą. Oda tampa dar pralaidesnė alergenams, kurie gali sukelti naują ūmią uždegiminę reakciją. Ypač sausai atopinei odai būdingos viena kitą keičiančios paūmėjimo ir remisijos fazės.

Plačiau apie atopiją skaitykite šiame straipsnyje.

Ūmią uždegiminę reakciją sukelia trijų pagrindinių tipų alergenai, esantys aplinkoje:

Picto Animal
Ore esantys alergenai dulkių erkės, žiedadulkės, kačių ir šunų plaukai, plunksnos ir pan.
Picto Arachide
Maiste esantys alergenai
Mineral
Kontaktiniai alergenai nikelis, kvapiosios medžiagos ir t. t.

Išbėrimas nuo sauskelnių – dažna problema, kurią sukelti gali trinančios sauskelnės, pernelyg stiprus valymas, viduriavimas, mitybos pokyčiai, infekcija arba dantų dygimas.

Daugeliu atvejų išbėrimas nuo sauskelnių – tai dermatitas, prasidedantis dėl to, kad oda po sauskelnėmis negali kvėpuoti. Situaciją taip pat sunkina sąlytis su išmatomis ir šlapimu bei bakterinė infekcija.

Norint išvengti išbėrimo nuo sauskelnių reikia pasirūpinti, kad oda galėtų kvėpuoti ir būtų švari. 

Baby - Atopic Skin

Todėl reikia imtis tam tikrų atsargumo priemonių:

 • dažnai pervystykite vaiką;
 • pervystydami vaiką nuvalykite odą švelnia saugumo ir toleravimo reikalavimus atitinkančia priemone, kurioje nėra muilo (pernelyg stipraus poveikio priemonės sukelia odos barjero pakitimus);
 • odą (ypač raukšlių) švelniai nusausinkite tapšnodami;
 • pervystydami vaiką odą patepkite vandens pagrindo pasta su antibakterinėmis medžiagomis, atitinkančiomis saugumo ir toleravimo reikalavimus. Tai padės nuraminti, apsaugoti ir atkurti kūdikio sėdmenų odos epidermį  ir išvengti išbėrimo nuo sauskelnių.
 • Jeigu išbėrimas nuo sauskelnių nepranyksta, pasikonsultuokite su gydytoju.

Kas sukelia sudirgimus burnos srityje?

Sudirgimams burnos srityje būdingas raudonis, smulkūs išbėrimai ir odos sausumas bei šiurkštumas. Sudirgimą sukelia seilės, kurios ant odos susikaupia kūdikiui nuolat čiulpiant čiulptuką, nykštį ar antklodės audinį. Sudirgimas gali atsirasti kalantis dantims.

Sudirgimą stiprina amilazė – seilėse esantis fermentas. Dėl šalčio ir vėjo odos sudirgimai burnos srityje sustiprėja žiemą.

 • Kūdikius būtina saugoti nuo saulės spindulių.
 • Mažų vaikų odai reikia ypač aukšto lygio apsaugos priemonių, atitinkančių aukščiausius saugumo standartus.

Apie tai, kaip vaikus saugoti nuo saulės, plačiau skaitykite čia.

Jūsų oda - vaikas apsaugotas nuo saulės

Ypatingą dėmesį skirkite jautriausioms vietoms: veidui, burnos kontūrams, sauskelnių sričiai ir visoms raukšlėms. 
Atsispirkite norui kūdikį ar vaiką gydyti savo nuožiūra. Visada pasitarkite su vaistininku ar pediatru.
Pasirūpinkite, kad vaiko oda tiesiogiai nesiliestų su vilnoniais ar sintetiniais audiniais.
Kuo dažniau skalbkite minkštus žaisliukus.
Atsikratykite kilimų ir kilimėlių.
Pasirūpinkite, kad vaiko kambaryje oras nebūtų pernelyg sausas, o temperatūra neviršytų 19–20 °C.

Jūsų oda - Vaikai

Tinkamai maudykite vonelėje! Kad išvengtumėte streso ir nereikėtų skubėti, viską pasiruoškite iš anksto. Tada galėsite visą dėmesį sutelkti į mažylį ir pasidžiaugti maudynėmis. Visos valomosios ir priežiūros priemonės turi atitikti saugumo ir toleravimo reikalavimus.
Kūnui ir plaukams:
Mažylį nuprauskite itin švelnia valomąja priemone, kurios sudėtyje nebūtų muilo. Priemonė turi nepažeisti vaiko odos balanso ir nedirginti akių.
Odą nusausinkite tapšnodami.
Vaikui galvos odą ir plaukus reikia plauti kas dvi tris dienas. Rinkitės švelnų šampūną, kuris nedirgintų akių ir nepažeistų kūdikio odos ir plaukų balanso. Švelniai išskalaukite mažyliui plaukus. Įsitikinkite, kad vanduo tinkamos temperatūros, o srovė ne per stipri. Vyresniems vaikams galite naudoti nenuskalaujamą purškalą nuo vėlimosi – tada formuoti plaukus bus lengviau.
Kaskart po maudynių pamaitinkite mažylio odą: rinkitės tinkamas drėkinamąsias priemones. 
Veido ir akių srities odai:

Mažyliui veidą nuvalykite švelnia valomąja priemone, kurios sudėtyje nėra muilo. Kad būtų patogiau (ir kad odos nepažeistų kietas vanduo), rinkitės micelines priemones, dermatologines servetėles arba nenuskalaujamą valomąjį pienelį.
Rankoms:

Valomosios dermatologinės servetėlės pravers kaskart prireikus nuvalyti mažyliui rankas.
Pervystymas:

Pakeitę sauskelnes mažyliui sėdmenis kruopščiai nuvalykite švelnia valomąja priemone, kurios sudėtyje nėra muilo; pašalinkite nešvarumus, vandens pagrindo pastos ar apsauginio kremo perteklių. Odą (ypač raukšlių) švelniai nusausinkite tapšnodami. Kad būtų patogiau (ir kad odos nepažeistų kietas vanduo), rinkitės micelines priemones, dermatologines servetėles arba nenuskalaujamą valomąjį pienelį. Jeigu mieliau renkatės nuskalaujamas priemones, naudokite mažylio odai pritaikytą švelnų prausiamąjį gelį, kurio sudėtyje nėra muilo.

Baby in a bath

Jūsų vaiko oda yra gležna. Jai dar reikia išmokti prisitaikyti ir apsisaugoti nuo išorinių stresą sukeliančių veiksnių. Kad oda būtų apsaugota, reikia naudoti tinkamas drėkinamąsias priemones, kurios atitinka saugumo ir toleravimo standartus.

Jeigu vaiko oda yra normali, kiekvieną dieną naudokite drėkinamąjį pienelį, kuris odą pamaitins ir apsaugos.

Sausesnei odai rinkitės stipriai maitinantį riebų kremą, kuris atkurs barjerinę odos funkciją ir iš karto suteiks komforto pojūtį. Rekomenduojami maitinamieji kremai, dar vadinami „šaltaisiais kremais“, yra tiršti, jie padengia odą plėvele. „Šaltojo kremo“ pavadinimas atsirado dėl to, kad iš pradžių tokie kremai, užtepti ant odos, sukeldavo šalčio pojūtį. Šiais laikais naujosios kartos „šaltieji kremai“ vis dar pasižymi stipriu maitinamuoju poveikiu ir yra riebūs, tačiau naujoviška jų tekstūra kur kas malonesnė, užtikrinanti komfortą ir dar geresnę apsaugą nuo išorinių stresą keliančių veiksnių.

Baby - Mom putting cream

PATARIMAI: KAIP PRIŽIŪRĖTI LABAI SAUSĄ IR ATOPINĘ KŪDIKIŲ ODĄ

Visų pirma reikia vadovautis dermatologo patarimais. Kad vaiko gyvenimo kokybė būtų geresnė, imkitės ir šių papildomų atsargumo priemonių:

 • Kasdien arba kas antrą dieną maudykite mažylį šilto vandens vonioje. Vandens temperatūra neturėtų viršyti 35 °C, nes sausai odai netinka karštas vanduo. Nenaudokite vonios putų ar druskų, nes jos gali sausinti ir dirginti vaikui odą.
 • Mažylį nuprauskite švelnia saugumo ir toleravimo reikalavimus atitinkančia priemone, kurioje nėra muilo ir kvapiųjų medžiagų. Ji pašalins nešvarumus, nuramins niežulį ir pristabdys sausumą sukeliančių mikroorganizmų dauginimąsi, tad neleis odai išsausėti.
 • Vaikui odą labai kruopščiai nusausinkite švelniai tapšnodami, daugiau dėmesio skirkite odos raukšlėms.
 • Vieną arba du kartus per dieną odą gausiai ištepkite maitinamąja apsaugine priemone, atitinkančia saugumo ir toleravimo reikalavimus. Ji odą nuramins (numalšins niežulį), apsaugos nuo smarkaus išsausėjimo (atkurs lipidus, taip sustiprindama pakitusį odos barjerą) ir pristabdys egzeminius paūmėjimus sukeliančių mikroorganizmų dauginimąsi.
 • Saugokitės alergenų, kurie galėtų sukelti egzeminius paūmėjimus (pvz., dulkių erkių, žiedadulkių, gyvūnų plaukų ir plunksnų).
 • Rekomenduojama vaikus rengti medvilniniais drabužiais, nes kiti audiniai (ypač vilnoniai ir sintetiniai) gali sudirginti odą.
 • Rinkitės švelnius skalbiklius ir tinkamai juos dozuokite. Naudojant per daug skalbiklio galima dar labiau įjautrinti odą. Drabužius išlyginkite – jie taps švelnesni.
 • Pasirūpinkite, kad temperatūra namuose ir vaiko kambaryje neviršytų 19–20 °C. Antraip oras taps pernelyg sausas, o tai kenkia odai.
 • Gyd. Michèle Sayag, alergologė
  Gyd. Mišelė Sajag, Alergologė.

  Interneto vartotojo klausimas: kaip galima išvengti atopinio dermatito ir jį gydyti?

  Prevencija taikoma vaikams su rizika, t.y. vaikams, turintiems bent vieną iš tėvų, kuriam būdinga alergija. Pavyzdžiui, tokiais atvejais mes žinome, kad geriausia vengti kontakto su katėmis per pirmąsias kelias savaites. Kalbant apie gydymą, egzemos protrūkiai turėtų būti kuo anksčiau gydomi vietiniais priešuždegiminiais steroidais. Odos barjerą  kiekvieną dieną reikia stiprinti emolientu.

  Gyd. Mišelė Sajag, Alergologė.
 • Gyd. Michèle Sayag, alergologė
  Gyd. Mišelė Sajag, Alergologė.

  Interneto vartotojo klausimas: Mano dvejų metų sūnus turi atopinę egzemą. Koks yra geras odos priežiūros ir prausimosi režimas?

  1) Prauskite vaiką naudodami prausiklį be muilo, šiltu vandeniu, neilgai vonioje ar duše;
  2) Naudokite vietinį priešuždegiminį egzemos gydymą (dažniausiai dermokortikosteroidą), kurį paskyrė gydytojas pediatras ar dermatologas. Jis būtinas norint išvengti bet kokios vaiko odos būklės pablogėjimo, ir turėtų būti tepamas pakankamu kiekiu ir  pakankamą laiko tarpą, pagal gydytojo nurodymus;
  3) Rekomenduojama tepti visą kūną du kartus per dieną kremu emolientu  (išskyrus paūmėjimų vietas) ir būtinai tęskite tepimą kiekvieną dieną net ir po odos būklės pagerėjimo, kad išvengtumėte atkryčio.

  Gyd. Mišelė Sajag, Alergologė.

 • ABCDerm H2O 100 ml
 • Nenuplaunamas kasdienis valiklis

  Normaliai kūdikių ir vaikų odai Sausai kūdikių ir vaikų odai

  „Micellar“ technologija

  ABCDerm H2O

  (Dar nėra nuomonės)

  Valomasis vanduo tausojantis jautrią kūdikių ir vaikų odą.

  Kam skirta?

  Vaikams, Kūdikiams

 • Nuplaunamas kasdieninis valiklis

  Normaliai kūdikių ir vaikų odai

  ABCDerm DERMATOLOGINIS ĮSIPAREIGOJIMAS

  ABCDerm Gel moussant

  (Dar nėra nuomonės)

  Švelnus bemuilis gelinis prausiklis, saugantis kūdikių odą.

  Kam skirta?

  Vaikams, Kūdikiams

 • BIODERMA produkto nuotrauka, ABCDerm Shampooing 200ml, kūdikių ir vaikų odos priežiūra, šampunas
 • Nuplaunamas kasdieninis valiklis

  Normaliai kūdikių ir vaikų odai Sausai kūdikių ir vaikų odai

  ABCDerm DERMATOLOGINIS ĮSIPAREIGOJIMAS

  ABCDerm Shampooing

  (1 atsiliepimas)

  Švelniai nuplauna jautrią vaikų galvos odą.

  Kam skirta?

  Vaikams

 • Kasdienė odos priežiūra

  Normaliai kūdikių ir vaikų odai

  Skin Barrier Therapy™ patentas

  ABCDerm Hydratant

  (2 atsiliepimai)

  Kasdienio naudojimo odos priežiūros priemonė, apsauganti kūdikio odą nuo išsausėjimo.

  Kam skirta?

  Vaikams, Kūdikiams

 • ABCDerm Cold-Cream 45 ml
 • Kasdienė odos priežiūra

  Sausai kūdikių ir vaikų odai

  ABCDerm DERMATOLOGINIS ĮSIPAREIGOJIMAS

  ABCDerm Cold-Cream Crème

  (Dar nėra nuomonės)

  Maitinantis, apsaugantis veido odą kremas kūdikiams ir vaikams, kuris intensyviai ir ilgam pašalina sausumą.

  Kam skirta?

  Vaikams, Kūdikiams

 • Apsauga vaikams

  Normaliai kūdikių ir vaikų odai

  Cellular bioprotection™ patentas

  Photoderm KID LAIT SPF 50

  (2 atsiliepimai)

  Aukšta apsauga vaikams, patvirtinta pediatrų, žaismingos tekstūros.

  Kam skirta?

  Visai šeimai (vyresniems nei 12 mėn. vaikams)