Jautri oda visada buvo gana dažna problema. Pastaruoju metu visame pasaulyje pamažu daugėja tokių nusiskundimų. Remiantis viena ataskaita1, visame pasaulyje nuo jautrios odos kenčia 60–70% moterų ir 50–60% vyrų.

Ilgą laiką jautrios odos paplitimas nebuvo pakankamai įvertintas. Paprastai tai nėra priežastis, dėl kurios kreipiamasi į gydytojus. Pojūčiai yra subjektyvūs, dažnai pasitaikantys, todėl dažnai laikomi normaliais. Daugelis žmonių yra linkę manyti, kad jiems nereikia medicininės pagalbos.

Nepaisant to, kad tai „nedidelė problema“, akivaizdu, kad žmonėms, turintiems jautrią odą, ji turi poveikį jų gyvenimo kokybei. Jautri oda atlieka svarbų vaidmenį renkantis gyvenimo būdą ir daro įtaką sprendimams: kokius maisto produktus valgyti, kokius daiktus pirkti, kokius drabužius dėvėti ir net kur eiti, nes patalpų ir lauko oras gali priversti odą reaguoti. Kiekvieną dieną kovoti su jautrios odos pasekmėmis gali tapti tikra našta.

 

Skaitykite daugiau: „Jautrios odos naštos kasdieniame gyvenime įvertinimas ir palengvinimas“.

 

1 Farage MA. Jautrios odos paplitimas. Front Med 2019; 6:98.
Jautrios odos vaidmuo jūsų gyvenime

Jautrios odos simptomai

Didėjant nuo jautrios odos kenčiančių žmonių skaičiui Tarptautinis Niežėjimo Tyrimo Forumas (IFSI) 2017 m. pripažino jautrią odą dermatologiniu sindromu.

 • Gyd. Michèle Sayag, alergologė
  Dr. Michèle Sayag, Medicinos strategijos direktorė - BIODERMA.

  Jautri oda apibrėžiama kaip nemalonių pojūčių visuma, įskaitant dilgčiojimą, deginimą, skausmą, niežėjimą ir paraudimą, atsirandančius reaguojant į dirgiklius, kurie paprastai neturėtų sukelti tokių pojūčių. Oda gali atrodyti normali, tačiau kartais laikinas paraudimas, nors lengvas ir trumpalaikis, gali lydėti kitus simptomus. Jis skiriasi nuo nuolatinio paraudimo, susijusio su odos ligomis, pavyzdžiui, rožine.

  Dr. Michèle Sayag, Medicinos strategijos direktorė - BIODERMA.

Jautriai odai būdingi simptomai gali trukti vieną, dvi arba kelias valandas. Odos reakcijų persekiojami žmonės, stengdamiesi rasti išeitį, gali būti priversti pakeisti savo odos priežiūros įpročius ir net savo gyvenimo būdą.

Sensibio defensive

 • Aurélie Guyoux, NAOS Research & Development Director
  Aurélie Guyoux, R&D Direktorė - NAOS.

  Odos jautrumas iš tikrųjų yra privalumas. Mūsų oda yra mūsų sąsaja su aplinka. Ji nuolat pateikia informaciją apie aplinkos pobūdį ir galimą dirginimą, todėl organizmas sukuria tinkamas adaptacijos ir apsaugines priemones. Pavyzdžiui, prakaitavimo mechanizmo dėka mūsų oda prisitaiko prie aukštos temperatūros, o melaninas yra svarbus odos gynybos nuo UV spindulių pigmentas. Šiandien oda turi nuolat prisitaikyti prie vis daugiau ir įvairesnių dirgiklių, todėl jautri oda įvairiu intensyvumu kartais per daug reaguoja į skirtingus aplinkos dirgiklius. Šį padidėjusį odos jautrumą galima reguliuoti.

  Aurélie Guyoux, R&D Direktorė - NAOS.

Norint pilnai suprasti padidėjusį odos jautrumą nuolatos atliekami tyrimai ir studijos. BIODERMA Laboratorija neseniai nustatė, kad oda tampa jautri dėl dviejų pagrindinių priežasčių:

Odos jautrumas padidėja natūraliai dėl biologinės disfunkcijos. Tokiu atveju nervinės skaidulos tampa hiperreaktyvios tam tikriems dirgikliams, o oda pernelyg jautriai sureaguoja. Pasirodo skirtingi simptomai. Natūralus jautrumas paprastai yra nuolatinė būklė.

Nervų pluoštai

Taip pat egzistuoja įgytas jautrumas, atsirandantis dėl daugybės aplinkos ir gyvenimo būdo veiksnių. Šiandieninėje miesto aplinkoje mūsų veidą kasdien veikia dirgikliai – tarša, UV spinduliai, stresas ir kt.  Norėdama nuo jų apsisaugoti oda ima gaminti laisvuosius radikalus. Kai šie odai agresyvūs veiksniai dirgina per daug, oda ima gaminti per daug laisvųjų radikalų. Tokiu atveju kyla oksidacinis stresas, silpninantis odos apsauginę barjerinę funkciją, todėl prasiskverbia dar daugiau dirgiklių. Oksidacinis stresas ir pakitusi barjerinė funkcija sukelia uždegimą ir oda tampa dar jautresnė. Sukeltas odos sudirgimas gali padidinti natūralų jautrumą. Sudirgimas gali ateiti ir praeiti – tai priklauso nuo žmogaus gyvenimo būdo ir aplinkos, tačiau visame pasaulyje polinkio į jautrumą tendencija didėja.

saulėtekis

Abiem atvejais jautri oda yra išbalansuota ir negali tinkamai apsiginti. Tiesą sakant, jautri oda nuolat kovoja, kad pasiektų normalią, sveiką būseną. Kai oda reaguoja, jai daug sunkiau pačiai grįžti į normalią būseną. Kai atsiranda perštėjimas, deginimas ir paraudimas, susidaro užburtas odos sudirgimo ratas.

Dėl ko oda tampa jautri?

Veiksnių, kurie gali tapti jautrios odos priežastimi, yra daug ir įvairių, jie kyla iš daugybės šaltinių.

tarša
Tarša Odai gali pakenkti tarša, įvairūs lakieji organiniai junginiai, sunkieji metalai ir kietosios dalelės.
uv spinduliai
UV spinduliai UV spinduliai taip pat gali pakenkti jautriai odai.
temperatūra
Temperatūra Padidėjusį odos jautrumą gali išprovokuoti žema arba aukšta temperatūra, vėjas, drėgnas arba sausas oras, oro kondicionieriai ir sezonų kaita.
valomosios priemonės
Valomosios priemonės Plovikliai, paviršiaus aktyviosios medžiagos ir kitos valymo priemonės gali smarkiai dirginti odą.
hormonai
Hormonai Įtakos odai gali turėti su nėštumu ir mėnesinių ciklais susiję hormonai. 42% moterų iki menopauzės sako, kad oda tampa jautresnė prieš pat menstruacinį ciklą arba jo metu, o daugiau nei 70% moterų praėjus menopauzei teigia, kad jų odos jautrumas padidėjo po menopauzės.
gyvenimo veiksniai
Gyvenimo stiliaus veiksniai ir pasirinkimai Odai turi įtakos gyvenimo būdo veiksniai ir pasirinkimai: rūkymas, kontraceptinės tabletės, skutimasis, drabužiai, miego sutrikimai, nuovargis ir kai kurie maisto produktai.
kosmetika ir makiažas
Kosmetika ir makiažas Kosmetikos ir makiažo gaminiuose gali būti dirginančių molekulių: pigmentų, konservantų ir sulfitų. Jautrios odos valymui reikalinga švelni, nedirginanti ir odai tinkama valomoji priemonė, apsauganti natūralų odos barjerą.
2 Farage et al. 2020, Laurent Misery et al. 2017

BIODERMA produkto nuotrauka, Sensibio H2O 500ml, micelinis valomasis vanduo jautriai odai

Nenuplaunamas kasdienis valiklis

Jautri oda Normali oda

„Micellar“ technologija

Sensibio H2O

(28 atsiliepimai)

Švari, skaisti ir nuraminta oda, be makiažo ir nešvarumų.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Jautri oda

D.A.F. patentas

Sensibio Gel moussant

(11 atsiliepimai)

Raminamasis micelinis gelis prausiklis, stiprinantis natūralų odos drėkinimą.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Nenuplaunamas kasdienis valiklis

Jautri oda

Biphase Micellar Technology

Sensibio H2O eye

(14 atsiliepimai)

Raminamasis dvifazis micelinis makiažo valiklis, stiprinantis odos apsauginį barjerą.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Jautri ir sudirgusi oda

Defensive Technologija

Sensibio Defensive

(6 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio raminamasis kremas jautriai odai, stiprinantis natūralią gynybinę funkciją.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Jautri ir sudirgusi oda

Defensive Technologija

Sensibio Defensive rich

(3 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio raminamasis kremas, stiprinantis natūralią jautrios odos gynybinę funkciją.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Jautri oda

Toleridine™ patentas

Sensibio Eye

(3 atsiliepimai)

Raminamoji ir drėkinamoji priemonė jautriai akių sričiai.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Klasikinė apsauga

Jautri oda

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm Aquafluide SPF50+

(1 atsiliepimas)

Drėkinamoji matinį efektą suteikianti apsaugos nuo saulės priemonė, pasižyminti gaivia fluidine tekstūra.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams