Kada atliekamas odos lopo testas?

Odos lopo mėginys (OLM) su maisto alergenais – neinvazinis tyrimas, padedantis diagnozuoti alergiją maistui, kuriai daugiausia būdingos vėlyvos klinikinės reakcijos. Nėra apatinės amžiaus ribos atliekant OLM, todėl jį galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams. Alergenai įdedami į suomiškas kameras (hipoalerginio metalo dubenėlius, prilipintus ant pleistro), ir 48 valandoms užklijuojami ant nepažeistos viršutinės nugaros srities odos (išskyrus menčių, stuburo sritį). Nuėmus kameras po 48 val. palaukiama 15-30 min., kad sumažėtų pleistro sukeltas paraudimas ir tada vertinami odos pokyčiai, susidarę kameros vietoje (pirmas vertinimas). Antras (galutinis) vertinimas - po 72 val. nuo kamerų užklijavimo.

Odos lopo mėginio indikacijos

  • tariama maisto alergija, kai yra neigiami ODM ir nenustatoma specifinių IgE antikūnų kraujo serume;
  • sunki ir (arba) nuolatinė atopinio dermatito eiga, kai nenustatoma provokuojančių veiksnių;
  • dauginė IgE sensibilizacija, neparodanti konkretaus alergeno klinikinės reikšmės ligoniams, sergantiems atopiniu dermatitu;
  • įtariama alergija maistui ligoniams, kuriems pasireiškia tik virškinimo trakto sutrikimo simptomai.

Odos lopo mėginio apribojimai

  • OLM atlikimo vieta (dažniausiai nugaros oda) turi būti neišberta.
  • mėginio vietoje negalima odos tepti išorinio poveikio (tepamaisiais) priešuždegiminiais preparatais - gliukokortikoidais arba kalcineurino inhibitoriais; priklausomai nuo stiprumo jų tepimą reikia nutraukti prieš 2-4 savaites.

Kada atliekamas odos dūrio mėginys?

Odos dūrio mėginys (ODM) – dažniausiai kasdienėje alergologo praktikoje naudojamas metodas. Nėra apatinės amžiaus ribos atliekant ODM, todėl jį galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams. Atliekant ODM pirmiausia ant neišbertos dilbio vidinio paviršiaus odos lašinama kontrolinio skysčio (neigiama kontrolė) ir histamino 10 mg/ml tirpalas (teigiama kontrolė), vėliau - tiriamieji alergenai. Per užlašintus lašus atskiromis steriliomis specialiomis adatomis duriama į odą pažeidžiant tik epidermį. Lašai iš karto nusausinami. Reakcija vertinama po 15 minučių. Liniuote išmatuojamas pūkšlės skersmuo. Mėginio rezultatas yra teigiamas, jei susidariusios pūkšlės skersmens vidurkis 3 mm ar daugiau didesnis už neigiamą kontrolę. Jei histamino pūkšlė mažesnė negu 3 mm arba kontrolinio tirpalo pūkšlė didesnė negu 2 mm, ODM nevertinamas. 

Odos dūrio mėginio atlikimo apribojimai 

Odos dūrio mėginio negalima atlikti, jei:

  • mėginio vietoje oda yra išberta;
  • mėginio vietoje oda tepama išorinio poveikio (tepamaisiais) priešuždegiminiais preparatais - gliukokortikoidais arba kalcineurino inhibitoriais; priklausomai nuo stiprumo jų tepimą reikia nutraukti prieš 2-4 savaites;
  • jei vartojami geriamieji H1 histaminoblokatoriai. Prieš planuojamus ODM būtina nutraukti pirmosios kartos H1 histaminoblokatorių vartojimą 3 dienas, antrosios kartos – 5–7 dienas.

Odos dūrio mėginio kontraindikacijos

  • absoliučios: nėštumas, ūminė infekcija, alerginės ligos paūmėjimas (išskyrus atopinio dermatito paūmėjimą);
  • santykinės: didelio laipsnio sensibilizacija (įsijautrinimas), buvusi sisteminė alerginė reakcija, atopinio dermatito paūmėjimas, lėtinės dekompensuotos ligos, menstruacijos.

Odos dūrio-dūrio mėginys

Šis mėginys atliekamas kaip ir ODM, bet duriama pirmiausia į pasirinktą natyvinį alergeną (vaisių, daržovę ir kt.), po to – ta pačia adata į odą. Šį mėginį galima atlikti ne tik su šviežiais, bet ir su užšaldytais bei prieš mėginius atšildytais maisto produktais. Vertinama taip pat, kaip odos dūrio mėginys.