Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Riebiai ir į spuogus linkusiai odai

D.A.F. patentas

Sébium Gel moussant actif

(2 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio rūgštinis prausiklis. Gilus valymas, švelnus odai.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Į aknę linkusiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Kerato+

(15 atsiliepimai)

Efektyviai mažina spuogus ir po jų likusius randelius. Nedirgina odos.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Mišriai, riebiai odai

Fluidactiv™ patentas

Sébium Lotion

(3 atsiliepimai)

Skysta odos priežiūros priemonė, kuri mažina spuogelių susidarymą balansuodama odos drėgmę, pH bei sebumo išsiskyrimą.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kas yra aknė?

Aknė yra dažna odos patologija, pažeidžianti veido, krūtinės ir nugaros odą, dėl to šiose srityse atsiranda bėrimai (inkštirai, spuogai). 2022 m. BIODERMA užsakymu daryto vartotojų tyrimo duomenimis, 20 % Lietuvos moterų teigia turinčios spuogų. Pasaulinė statistika taip pat rodo, kad aknė yra viena dažniausių odos problemų, kuri sudaro 20 % dermatologinių konsultacijų ir paveikia daugiau nei 80 % paauglių.

Spuogai gali susidaryti dėl šių priežasčių:

Kai oda gamina pernelyg daug riebalų, jie užkemša poras. Taip atsiranda inkštirai ir spuogai. Specialistai tai vadina hiperseborėja (perteklinė odos riebalų gamyba).

Spuogai ant skruostų

Sveika oda gamina geros kokybės odos riebalus, kurie padeda išlaikyti drėgmę odoje, o juose esantys  antioksidantai (vitaminas E) apsaugo odą nuo laisvųjų radikalų  poveikio. Geros kokybės sebumas yra skystas, todėl gerai pasišalina iš odos. Kai sebume trūksta vitamino E, jo kokybė suprastėja, jis tampa tirštas ir užkemša porą. Taip atsiranda inkštirai ir spuogai. Specialistai tai vadina diseborėja (prasta odos riebalų kokybe).

Spuogai ant skruostų

Hiperkeratinizacija – tai odos išorinio, raginio odos sluoksnio sustorėjimas. Odos ląstelės lėčiau atsisluoksniuoja, todėl oda storėja, raginės odos ląstelės užkemša porą ir riebalai negali prasiskverbti į odos paviršių, todėl formuojasi spuogai.

Spuogai ant skruostų

Per odos porą nepasišalinę odos riebalai (sebumas) yra ideali terpė vystytis aknę sukeliančioms bakterijoms (Cutibacterium acnes). Palaipsniui išsivysto uždegimas ir susiformuoja papulės ir pustulės – raudoni ar balta pūlinga viršūnėle spuogai.

Spuogai ant skruostų

Aknę gali sukelti arba sustiprinti įvairūs veiksniai: amžius, hormonų pokyčiai, odos tipas, genetika, metų laikas, gyvenimo būdas ir t.t.

Moteris ir vyras aknė
  • Lytis. Suaugusiųjų tarpe didesnis sebumo (odos riebalų) išsiskyrimas labiau pasireiškia vyrams nei moterims.
  • Hormoniniai pokyčiai. Hormonai reguliuoja riebalinės liaukos aktyvumą. Estrogenai (moteriškieji hormonai). sumažina riebalų gamybą, tuo tarpu androgenai (vyriškieji hormonai) padidina. Lytinio brendimo metu padaugėja androgenų hormonų, dėl kurių riebalinės liaukos padidėja ir gamina daugiau riebalų, todėl dauguma paauglių susiduria su akne. Aknės paūmėjimai taip pat juntami prieš menstruacijas, kai moters organizme sumažėja estrogenų kiekis, o androgenų padidėja.
  • Kūno vieta. Daugiausiai riebalų išsiskiria galvos, veido, kaklo, pečių, viršutinėje nugaros dalyje ir krūtinės srityje. Veido srityje didžiausia sebumo koncentracija yra T zonoje (kakta, nosis, smakras) bei skruostų  srityje.
  • Amžius. Veikiant motinos hormonams, pirmaisiais kūdikių gyvenimo  mėnesiais riebalinės liaukos yra aktyvios. Vėliau riebalinių liaukų aktyvumas mažėja iki minimalaus, kol brendimo metu vėl itin suaktyvėja ir tęsiasi iki asmens brandos.
  • Metų laikas ir klimatas. Padidėjus kūno temperatūrai, sebumo (odos riebalų) kiekis taip pat padidėja. Tai reiškia, kad pavasarį ir vasarą oda išskirs daugiau riebalų, todėl oda gali pradėti blizgėti, atsirasti inkštirų ir spuogelių.
  • Gyvenimo būdas. Yra nustatytos sąsajos tarp aknės ir streso, rūkymo, aplinkos užterštumo ir netinkamai parinktų kosmetikos priemonių.
  • Tam tikri vaistai. Spuogų atsiradimą gali lemti vaistai, kurių sudėtyje yra kortikosteroidų, testosterono ir ličio.
  • Genetika. Jeigu jūsų tėvai turėjo aknę, didelė rizika, kad ir jūs turėsite.
Maistas
Maistas Maistas su dideliu glikeminiu indeksu arba pieno produktai gali paskatinti uždegiminius procesus ir didesnį sebumo išsiskyrimą. Norint išvengti spuogų, rekomenduojama maitintis subalansuotai, valgyti daug vaisių, daržovių ir vengti didelį glikeminį indeksą turinčių produktų.
Šveitimas
Per intensyvus odos šveitimas Pernelyg intensyvus odos šveitimas ar valymas agresyviomis priemonėmis dirgina odą, ji tampa labiau pralaidi, todėl į ją lengviau patenka nešvarumai, bakterijos.
Makiažas ir spuogai
Makiažas ir spuogai Tiek odos priežiūros, tiek dekorayvinės kosmetikos priemonės turėtų būti atidžiai parenkamos pagal jūsų odos tipą. Sergant akne geriausiai rinktis nekomedogenines makiažo priemonės, kurios nekemša porų, taip pat atsakingai ir reguliariai valyti makiažo šepetėlius, kempinėles, kad juose nesiveistų bakterijos.

Mergina žiūri į veidrodį

Dėl įvairių genetinių ir fiziologinių priežasčių aknės ne visada galima išvengti. Tačiau yra paprastų būdų, kaip sumažinti spuogų atsiradimo ir aknės paūmėjimų tikimybę:

1. Kasdien prauskite veidą. Kasdien ryte ir vakare prauskite veidą specialiu, riebiai, į aknę linkusiai odai skirtu švelniu prausikliu. Gausiai prakaituojant (pvz.: po treniruotės ar saulės vonių) veidą nuprauskite ir dienos metu. Taip nešvarumai, prakaitas ir riebalai bus pašalinti ir nesikaups ant jūsų odos.

2. Nuolat naudokite priemones, skirtas į aknę linkusiai odai. Dažna aknę turinčių žmonių klaida yra nereguliari odos higiena ir priežiūra. Atminkite, kad norint turėti sveiką odą, svarbu ją prižiūrėti ne tik paūmėjimų metu, bet nuolatos. Priemonės, skirtos į aknę linkusiai odai, įprastai veikia antibakteriškai, padeda sureguliuoti odos riebalų kokybę ir kiekybę, todėl gali padėti išvengti spuogų atsiradimo.

3. Nedirginkite odos. Venkite visko, kas gali sudirginti jūsų odą: abrazyvinių valymo priemonių, pernelyg didelę rūgšties koncentraciją turinčių kosmetinių priemonių, odos šveitimo. Rinkitės švelnias valomąsias priemones, be alkoholio, bemuiles, kurių pH būtų artimas odos pH (tarp 4,5 ir 5,5 pH).

4. Skaitykite priemonių sudėtis. Sergant akne, rekomenduojama naudoti odos priežiūros priemones, kurių sudėtyje nebūtų alkoholio. Vertinant sudėtį, reikėtų ieškoti šių ingredientų: salicilo rūgšties (pašalina negyvas odos ląsteles), glikolio rūgšties (valo poras, skatina odos atsinaujinimą), cinko (veikia antibakteriškai, sureguliuoja odos riebalų išsiskyrimą).

5. Nespaudykite spuogų. Spuogų spaudymas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos – dažnu atveju yra pažeidžiama oda, sukeliamas arba suaktyvinamas uždegimas, todėl spuogas ilgiau neišnyks, taps skausmingas, didėja randelių atsiradimo rizika.

6. Nelieskite veido. Ant rankų kaupiasi daugybė bakterijų, tad liečiant veidą ant rankų esantys nešvarumai patenka ant odos ir sukelia spuogus, paūmėjimus.

7. Rinkitės subalansuotą mitybą. Patariama riboti pieno, ryžių, baltų miltų kepinių, kukurūzų dribsnių, cukraus, nes tai yra arba itin aukštą, arba aukštesnį glikeminį indeksą turintys produktai. Vietoj jų rinkitės pilno grūdo produktus, daržoves, vaisius, riebią žuvį, riešutus ir kitus gerųjų riebalų bei omega-3 rūgščių turinčius produktus. Taip pat svarbu palaikyti tinkamą žarnyno mikroflorą ir vartoti probiotikų turinčius produktus: raugintas daržoves, natūralų jogurtą ar kefyrą. Tai ypač svarbu jau vartojantiems antibiotikus aknei gydyti.