Jautri ir sudirginta oda

Jautri oda ir ankstyvasis odos senėjimas yra glaudžiai susiję, nes juos lemia tos pačios priežastys: oksidacinis stresas, apsauginio odos barjero pažeidimai ir uždegimas. Tam, kad geriau suprastume šias sąsajas, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kuo skiriasi jautri ir sudirgusi oda.

Kas sukelia odos jautrumą ir kaip jis pasireiškia?


Apie 60 – 70 % pasaulio moterų ir 50 – 60 % vyrų turi jautrią odą¹. Didėjant nuo jautrios odos kenčiančių žmonių skaičiui Tarptautinis Niežėjimo Tyrimo Forumas (IFSI) 2017 m. pripažino jautrią odą dermatologiniu sindromu. Šis sindromas pasireiškia, kai nervinės skaidulos tampa hiperreaktyvios tam tikriems dirgikliams ir oda pernelyg jautriai reaguoja. Šios odos reakcijos gali pasireikšti skirtingais nemaloniais pojūčiais: deginimu, tempimu, niežėjimu, dilgčiojimu. Gali atsirasti ir laikinas paraudimas.


Odos jautrumą taip pat gali sukelti arba sustiprinti mūsų aplinkos ar gyvenimo būdo lemiami veiksniai, pvz: tarša, UV spinduliai, stresas, kontrastai tarp karščio ir šalčio, netinkama kosmetika. Norėdama nuo jų apsisaugoti oda ima gaminti laisvuosius radikalus. Kai agresyvūs veiksniai odą ima dirginti per daug, ji pradeda gaminti per daug laisvųjų radikalų. Tokiu atveju kyla oksidacinis stresas, silpninantis odos apsauginę barjerinę funkciją, todėl į odą prasiskverbia dar daugiau dirgiklių. Oksidacinis stresas ir pakitusi barjerinė funkcija sukelia uždegimą ir oda tampa dar jautresnė. Toks, dirbtinai sukeltas odos sudirgimas gali padidinti natūralų jos jautrumą.

 Kai kurie uždegiminiai procesai yra sveiki ir netgi būtini odai, kad ji galėtų kovoti su bakterijomis ir palengvinti gijimo procesą. Tačiau per didelis ar lėtinis uždegimas didina odos jautrumą ir silpnina jos gynybinius mechanizmus.

¹Farage MA. Jautrios odos paplitimas. Front Med 2019; 6:98.
Kas sukelia odos jautrumą ir kaip jis pasireiškia?

Kas sieja jautrią odą ir ankstyvąjį odos senėjimą?

Further consequences of sensitive skin

Padidėjus oksidaciniam stresui ir pažeidus odos barjerinę funkciją susidaręs lėtinis uždegimas ardo ląstelių jungtis, jos nustoja dalytis tarpusavyje, dėl to sensta greičiau. Šis reiškinys vadinamas „inflamm‘ageing“ – uždegiminiu arba ankstyvuoju odos senėjimu. Tie patys biologiniai procesai (oksidacinis stresas, barjerinės funkcijos nusilpimas ir lėtinis uždegimas) lemia ir jautrios odos sudirgimą.

 

2000  metų pradžioje Bolonijos universiteto imunologijos profesorius Claudio Franceschi sugalvojo apibūdinimą uždegimui arba ankstyvajam odos senėjimui - „inflamm‘ageing“. Šis procesas apibūdinamas kaip lėtinis uždegimas, dėl kurio epidermio (išorinio odos sluoksnio) ir dermos (vidurinio odos sluoksnio) ląstelės sensta per anksti. Uždegiminio odos senėjimo padariniai (išsausėjusi oda, prarastas natūralus jos švytėjimas, raukšlės) pasirodo anksčiau nei vykstant natūraliems senėjimo procesams ir, silpnėjant odos apsauginiams mechanizmams, toliau ryškėja.

 

  • Dr Miroslav Radman

    Dr Miroslav Radman , Biologijos ir genetikos mokslų daktaras.

    Biologijos ir genetikos mokslų daktaras Miroslav Radman, kuris specializuojasi uždegiminio odos senėjimo „inflamm‘ageing“ srityje, pabrėžia, kad lėtinis uždegimas ir ankstyvas ląstelių senėjimas yra glaudžiai susiję:

    Lėtinis uždegimas, sukeliantis uždegiminį odos senėjimą, dar kitaip vadinamas „steriliuoju uždegimu“, nes uždegimo vietoje nėra bakterijų ar virusų. Lėtinis uždegimas ardo jungtis tarp ląstelių jas atskirdamas, todėl suardoma audinių homeostazė, kurią palaiko ląstelių parabiozė (gebėjimas „gyventi kartu“).

    Dr Miroslav Radman , Biologijos ir genetikos mokslų daktaras.

Norint veiksmingų rezultatų siekiant sulėtinti ankstyvąjį jautrios odos senėjimą, reikia imtis priemonių, kurios veiktų odos jautrumo priežastis ir pasekmes. Visų pirma, reikėtų sustabdyti užburtą jautrios odos ratą, sukeltą išorinių veiksnių, kurie lemia oksidacinio streso padidėjimą ir apsauginio odos barjero pažeidimus.

Padarę išsamius tyrimus, BIODERMA sukūrė Defensive Technology, kuri turi trejopą poveikį. Sukuria antioksidacinę apsaugą, stiprina natūralų odos barjerą ir malšina uždegimą. Ši technologija yra ir naujausio BIODERMA produkto jautriai ir sudirgintai odai „Sensibio Defensive serum“ sudėtyje, kuris padeda pristabdyti ankstyvąjį odos senėjimą.

Sužinokite daugiau

 
inovacija jautriai odai

BIODERMA produkto nuotrauka, Sensibio H2O 500ml, micelinis valomasis vanduo jautriai odai

Nenuplaunamas kasdienis valiklis

Jautri oda Normali oda

„Micellar“ technologija

Sensibio H2O

(28 atsiliepimai)

Švari, skaisti ir nuraminta oda, be makiažo ir nešvarumų.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Jautri ir sudirgusi oda

Defensive Technologija

Sensibio Defensive

(6 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio raminamasis kremas jautriai odai, stiprinantis natūralią gynybinę funkciją.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Kasdienė odos priežiūra

Jautri ir sudirgusi oda

Defensive Technologija

Sensibio Defensive rich

(3 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio raminamasis kremas, stiprinantis natūralią jautrios odos gynybinę funkciją.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Serumas

Jautri ir sudirgusi oda

Defensive Technologija

Sensibio Defensive serum

(19 atsiliepimai)

Ilgalaikio poveikio raminamasis ir drėkinamasis koncentruotas serumas, kuris užkerta kelią ankstyvajam odos senėjimui, sukeltam išorinių dirgiklių

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams

Klasikinė apsauga

Jautri oda

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm Aquafluide SPF50+

(1 atsiliepimas)

Drėkinamoji matinį efektą suteikianti apsaugos nuo saulės priemonė, pasižyminti gaivia fluidine tekstūra.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Paaugliams