Allez au contenu Allez à la navigation

29 Vasaris 2016

Spuogai neišnyks savaime. Tai odos liga, kuriai reikalinga ypatinga priežiūra.

Nors jaunatviniai spuogai yra laikomi paauglių liga, tačiau šios ligos atvejų daugėja sergančiųjų suaugusių tarpe: iki 40 proc. 30-39 m. asmenų skundžiasi jaunatvinių spuogų simptomais.


Straipsnis parengtas su gydytoja dermatovenerologe, medicinos mokslų daktare Egle Aukštuoliene.

Jaunatviniai spuogai arba aknė yra lėtinė uždegiminė odos liga, kurios negydant simptomai gali kankinti 10 metų ar net ilgiau. Beria daugiausia veidą, todėl ne visada pavyksta spuogus užmaskuoti. Tai sukelia psichologinių bendravimo problemų, menkina pasitikėjimą savimi.

Aknė yra plačiai paplitusi liga. Jaunatviniai spuogai vargina iki 95 proc. paauglių, o dėl ankstesnio brendimo ji prasideda vis jaunesniame amžiuje. Dažniausiai pasitaiko lengvos aknės formos. Negydomi jaunatviniai spuogai dažniausiai tęsiasi 4-5 metus, kol bėrimai pradeda nykti savaime. Nors jaunatviniai spuogai yra laikomi paauglių liga, tačiau šios ligos atvejų daugėja sergančiųjų suaugusių tarpe: iki 40 proc. 30-39 m. asmenų skundžiasi jaunatvinių spuogų simptomais.

Jaunatviniai spuogai nėra užkrečiamas susirgimas, aknė nėra nešvaros pasekmė. Tai plauko maišelio ir riebalinės liaukos liga. Daug veiksnių sąlygoja jaunatvinių spuogų atsiradimą. Paauglystėje suintensyvėja lytinių hormonų aktyvumas, dėl to stimuliuojama riebalinių liaukų veikla ir dėl padidėjusios riebalų gamybos oda pradeda blizgėti. Raginėmis odos ląstelėmis užsikemša plauko maišelio latakėlis, formuojasi inkštirai, susidaro palankios sąlygos daugintis acne bakterijai ir išsivystyti uždegimui. Nors vasarą įdegus saulei odos būklė vizualiai pagerėja, tačiau ultravioletiniai spinduliai skatina inkštirų susidarymą ir sausina odą. Todėl saulės efektas dažnai būna laikinas ir rudenį liga paūmėja. 

Aknės bėrimų spektras labai įvairus: nuo juodų ir baltų inkštirų, pūlinukų iki skausmingų gilių mazgų ir cistų. Aknė gali būti lengvo laipsnio (keletas inkštirų), vidutinio sunkumo (uždegiminiai raudoni spuogeliai, pūlinukai) ir sunki (giluminiai mazgai, cistos). Nuo jaunatvinių spuogų sunkumo laipsnio priklauso gydymo taktika. Nugijus bėrimams odoje gali likti pigmentinės dėmės ir randeliai. Odos pažeidimai gali atsirasti ne tik ant veido, bet ir krūtinės, nugaros, t.y. tose vietose, kur daugiausiai riebalinių liaukų.

Gydant jaunatvinius spuogus dažniausiai derinami keli vaistai ir veikiamos iš karto kelios spuogų susidarymo priežastys. Lengvesnės aknės formos gydomos vietiniais preparatais  (sintetiniais retinoidais, antibiotikais, azelaino rūgštimi ir kt.). Sunkesnės formos – sisteminiais antibiotikais ar kontraceptinėmis tabletėmis. Ypač sunkių formų atvejais, kai lieka randai, skiriami geriami sintetiniai retinoidai. Galima taikyti papildomus gydymo metodus – rūgštinį odos šveitimą, intensyvios pulsinės šviesos, lazerio procedūras.

Svarbi kasdienė odos priežiūra. Jei bėrimai yra pavieniai ir paciento nevargina, gali pakakti vien tik specializuotos kasdienės odos priežiūros. Prausimui rekomenduojama naudoti švelnius preparatus, skysčius arba gelius. Jeigu aknės forma sunkesnė, dermokosmetika derinama su vaistais, kuriuos paskirti gali tik gydytojas.

Spuogai neišnyks savaime. Tai odos liga, kuriai reikalinga ypatinga priežiūra. Kovojant su jaunatviniais spuogais reikia apsišarvuoti kantrybe. Normalu, kad gerai toleruojamų priemonių efekto reikėtų laukti bent 4-6 savaites nuo gydymo pradžios. Tačiau gali prireikti ir kelių mėnesių (keturių ar daugiau), norint pamatyti maksimalų gydymo rezultatą. Tiek pat tiek laiko gali užtrukti, kol pablykšta po aknės bėrimų likusios rausvos dėmelės. Dažniausia priežastis, kodėl jaunatvinių spuogų gydymas neduoda pakankamo efekto yra ta, kad žmonės tikisi labai greito rezultato ir po 1-2 savaičių, nepamatę pakankamo efekto, per anksti nutraukia gydymą. Be to, gydymo pradžioje dauguma vaistų aknei gydyti dirgina odą. Oda gali parausti, iššausėti, perštėti, pleiskanoti. Tai sąlygoja gydymo režimo pažeidimą. 

Pasiekus norimą rezultatą gydymo nereikėtų nutraukti, kadangi negydomi jaunatviniai spuogai gali vėl atsinaujinti. Rekomenduojama tęsti ilgalaikį palaikomąjį gydymą ir dermatologinę priežiūrą tol, kol oda visiškai pasveiks.

Svarbu kreiptis į specialistą

Pokalbio metu gydytoja ne kartą pabrėžė, jog sunkesnės formos aknės gydyti vien tik savo jėgomis nereikėtų. Pirmiausia rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris paskirs tinkamą gydymą. Specialistas tiksliai diagnozuos spuogų atsiradimą skatinančius veiksnius ir skirs tinkamus vaistus, prausiklį ir kremą. Svarbiausia nepamiršti, kad aknė – lėtinė liga, tad jos gydymas yra daug laiko ir kantrybės reikalaujantis darbas.

Dermatologinė odos priežiūra

Pirmasis žingsnis – odos higiena.

Gydytoja Eglė Aukštuolienė pabrėžia, jog odai turbūt nieko nėra blogiau nei miegoti su makiažu. Veidą prausti rekomenduojama kasdien, geriausia ryte ir vakare. Per daug intensyvi odos priežiūra gali sukelti atvirkštinį efektą, ji gali pradėti dar labiau riebaluotis bei sudirgti, todėl geriau nevalyti jos daugiau nei du kartus per dieną. Rinktis reikėtų specialiai riebiai, į spuogus linkusiai odai skirtą odos higienos priemonę, kuri švariai nuvalo odą ir kartu išsaugo natūralų jos balansą.

Antrasis žingsnis sveikos ir lygios odos link – intensyvi kasdienė priežiūra naudojant specialų dermatologinį kremą, skirtą spuoguotai odai. Kovoti su aknės simptomais padeda ir papildomos odos priežiūros priemonės, todėl kelis kartus per savaitę rekomenduojama naudoti specialią kaukę arba neagresyvų, pilingo efektą turintį veido šveitiklį ar serumą.

Patarimai kovojant su akne

Svarbu atminti, kad aknei reikia laiko ir kantrybės. Nenuleiskite rankų per anksti! Pradėtą jaunatvinių spuogų gydymą reikia tęsti bent 6 savaites ir tik tuomet spręsti, ar jis efektyvus. Jei po 6 savaičių reguliariai ir teisingai naudojant vaistus ir dermatologines priemones nuo aknės pagerėjimo nėra, rekomenduojama koreguoti gydymą: papildomai skirti dar kitą vaistą arba esamą vaistą pakeisti kitaip veikiančiu ar stipresniu medikamentu. Dažniausiai tai duoda teigiamą rezultatą.

Svarbu laikytis gydymo režimo. Gydymo pradžioje odos būklė gali pablogėti, bet tai nereiškia, kad gydymas neveiksmingas.

Jei vaistai dirgina odą, užtepus vaistą ant odos, reikėtų jį nuplauti po kelių minučių ir ilginti vaisto aplikacijos laiką, kai tik oda pradeda preparatą toleruoti. Kartu su vaistais patariama naudoti drėkinintį, odą raminantį kremą, kremą išsausėjusiai riebiai odai.

Neįmanoma panaikinti spuogų per savaitę. Jei per mėnesį jų sumažėja apie 20-30 proc., tai jau yra geras gydymo rezultatas. Jei ruošiatės į vakarėlį, kreminė pudra gali greitai ir efektyviai užmaskuoti bėrimus. Svarbu atminti, kad kosmetinės priemonės turi neužkimšti porų (angl. "non-comedogenic"). Būtinai nuvalykite makiažą prieš einant miegoti. 

Daugiau patarimų galite rasti čia: Patarimai, kaip rūpintis oda, kamuojama aknės

Nespaudykite spuogų, kadangi uždegimas gali išplisti į aplinkinius audinius ir liga gali įgauti dar sunkesnę formą. Spuogų spaudymas didina randelių atsiradimo tikimybę.

BIODERMA kovoja su odos nelygumais (spuogais, inkštirais) remdamasi Fluidactiv® patentu ir siūlo naujausios kartos priemones