Allez au contenu Allez à la navigation

16 Spalis 2015

Patarimai kaip rūpintis sausa ir labai sausa oda

Ką jaučia sausa oda ir kaip ją prižiūrėti? Kodėl vanduo yra svarbus mūsų odai?

KODĖL VANDUO YRA SVARBUS MŪSŲ ODAI?

Vanduo, kaip ir oras, yra būtinas gyvybės elementas. Vanduo sudaro apie 65% visos suaugusiojo kūno masės, taigi žmogus, sveriantis 70 kg, turi apie 49 litrus vandens, kurio 15% yra odoje.

Vandens reikšmė odai yra gyvybiška. Oda yra rezervuaras, iš kurio kiti organai gauna vandenį. Ji taip pat sudaro jungtį su išorine aplinka: vanduo juda iš dermos į paviršių, difuzijos būdu impregnuodamas visus jos sluoksnius. Šis vandens judėjimas vadinamas NVP (nepastebimas vandens praradimas). Raginis sluoksnis (viršutinis epidermio sluoksnis), natūraliai paviršiuje padengtas hidrolipidine plėvele, slopina šį išgarinimo procesą. Jei šis fiziologinis barjeras yra pažeistas, vandens netekimas pagreitėja ir tai sukelia odos išsausėjimą.

Atsiranda įvairaus pobūdžio ir intensyvumo nemalonūs pojūčiai, kurie gali būti lydimi net odos pleiskanojimo. Šios problemos kyla dėl daugybės priežasčių: aplinkos faktorių ar genetinio polinkio. Tai sąlygoja įvairių formų pasikartojantį odos sausumą, kuris reikalauja atitinkamos priežiūros.

kodel odai yra svarbus vanduo

KĄ JAUČIA SAUSA ODA?

·  Tempimo pojūtis (trumpalaikis arba nuolatinis)

·  Oda šiurkštumas

·  Oda netekusi elastingumo ir minkštumo

·  Pleiskanojimas (esant labai sausai odai)

 

Patarimai:

·  Prauskite veidą ir kūną ypač švelniu, nesausinančiu odos prausikliu. Idealu jei prausiklis pasižymi drėkinančiomis savybėmis (kreminė tekstūra užtikrina didesnį komfortą prausimosi metu).

·  Nusausinkite odą švelniai liesdami rankšluosčiu, jokiu būdu netrinkite odos.

·  Švelniai ištepkite veidą ir kūną drėkinančia odos priežiūros priemone, mažinančia tempimo pojūtį, suteikiančia ilgalaikį komfortą ir apsaugančia odą nuo išorinių poveikių.

·  Venkite karštos, nevėdinamos namų aplinkos.

·  Išgerkite 1,5 litro vandens per dieną.

 

KĄ DARYTI JEIGU ODA YRA YPAČ SAUSA, VARGINA NIEŽĖJIMAS, BĖRIMAI?

Tai atopiška oda. Jai būdingas intensyvus sausumas, dažnai vargina niežėjimas, būdingi bėrimai tam tikrose odos zonose. Šio tipo odos sausumas dažnas vaikams: išsivysčiusiose šalyse jis pasitaiko beveik 10% jaunesnių nei 10 metų vaikų.

Daugiau informacijos apie atopiškos odos priežiūrą rasite: www.atopinis.lt