Allez au contenu Allez à la navigation

23 Sausis 2018

AknėSpot’as: 10 klausimų ekspertui, su dr. Natalija Jasaitiene

Ar vieta, kur išdygo spuogas kažką reiškia apie sveikatą? Ar įtakoja aknę įdegį suteikiantys kremai? Kodėl labiau beria, kai užgriūna darbai arba prieš svarbius atsiskaitymus, darbų terminų pabaigą?

AknėSpot'as: 10 klausimu ekspertui su dr. Natalija Jasaitiene.
Į klausimus atsako:
Natalija Jasaitienė
Dermatovenerologė
Grožio chirurgija, Kaunas
 

  • Ar saulės vonios padėtų įveikti aknę? Ir/ar įtakoja aknę įdegį suteikiantys kremai?

Saulės poveikis aknei yra apgaulingas. Viena vertus, saulė dezinfekuoja – naikina bakterijas. Tačiau, kita vertus, saulės spinduliai sausina aknės bėrimus, odos poros kemšasi ir po atostogų aknė pablogėja.
Savo pacientams, įdegio kremų nerekomenduoju. Visų pirma, jie taip pat stimuliuoja melanino gamybą ir odos senėjimą. Visų antra, aknė yra uždegiminė odos liga. Tuo tarpu įdegio kremai, savo sudėtimi, gali alergizuoti odą, taip sukeldami aknės pablogėjimą.

  • Kodėl labiau beria, kai užgriūna darbai arba prieš svarbius atsiskaitymus, darbų terminų pabaigą?

Vidinė įtampa ir emociniai išgyvenimai gali padidinti hormonų pusiausvyros disbalansą, o tai skatina aknės formavimąsi. Stresas yra vienas pagrindinių veiksnių, skatinančių aknės bėrimą.

  • Pradėjus intensyviai sportuoti ėmė berti ne tik veidą, bet ir nugarą. Nuo ko jie atsiranda? Kaip užkirsti kelią spuogams šiuo atveju?

Itin aktyvus sportas skatina vyriškų hormonų (testosterono) gamybą. Hormonų disbalansas skatina odos riebalų (sebumo) gamybą. Odos riebalai pradeda kimšti poras, susidaro pirmieji aknės bėrimai – komedonai. Tokiu atveju, rekomenduojama koreguoti sporto intensyvumą.

  • Ar tiesa, kad aknė suintensyvėja menstruacijų metu. Su kuo tai susiję?

Taip, tiesa. Aknės bėrimas prieš menstruacijas arba po kontraceptinių priemonių nutraukimo, yra susijęs su androgenų (vyriškų hormonų) pusiausvyros pasikeitimais.

  • Ką daryti, jei pamažu nugalėjus spuogus, niekaip neišnyksta nuo jų susidarę randeliai ir dėmelės? Kaip juos panaikinti ir kaip užkirsti jiems kelią?

Atrofinių randų šalinimui būtina gydytojo dermatologo konsultacija, dažniausiai skiriama procedūra frakciniu lazeriu. Siekiant išvengti randų, svarbu tikslingai naudoti tinkamas ir saugias odos priežiūros priemones.

  • Girdėjau, kad sergantys akne, negali naudoti kosmetinio pienelio ir verčiau rinktis prausiklius? Ar tikrai? Kokių dar sudėtinių kosmetikos dalių vengti, jei turi aknės problemą ir kokios sudėtinės dalys – sveikintinos?

Probleminei odai reikalingas kruopštus valymas. Kosmetiniai pieneliai labiau tinka sausai, brandžiai odai. Savo pacientams visuomet skiriu tik prausiklius. Svarbu naudoti švelnius preparatus, kurių sudėtyje nėra alkoholio, o pH yra artimas odai. Puiku, jeigu priemonė turi sudėtinių medžiagų reguliuojančių odos riebalų išsiskyrimą ir neleidžiančių atsirasti naujiems inkštirams.

Bioderma Sebium Gel moussant - prausiklis riebiai, mišriai ir į spuogus linkusiai odai

  • Ar vieta, kur išdygo spuogas (ant kaktos, smakro, skruostų ir t.t.) kažką pasako apie sveikatą? Ir, ar tiesa, kad veide yra zonų, kuriose spaudant spuogus, pasekmės gali būti labai liūdnos?

Aknė yra odos liga, dažnai atskleidžianti vidinius sutrikimus. Spuogas ant kaktos gali reikšti skrandžio sutrikimus, smakro – ginekologines problemas, žandų – žarnyno intoksikaciją. Spaudant spuogus, rizikuojama paskleisti uždegiminę infekciją, taigi, itin pavojinga yra antakių zona, nosies ir burnos sritis.

  • Ar tiesa, kad aknę sukelia konkretūs produktai, tokie kaip šokoladas ar gazuotas mineralinis vanduo?

Subalansuota mityba, daugeliu atveju, yra sveikos odos rezultatas. Aukštą glikeminę apkrovą turintis maistas (šokoladai, picos, bulvių traškučiai) bei pieno produktai – skatina odos riebalinių liaukų veiklą, taigi aknė pablogėja.

  • Ar tiesa, kad aknė – pakankamai naujas negalavimas, prieš kelis šimtus metų jos net nebuvo?

Mano profesinės praktikos pradžioje buvo įprasta manyti, kad aknė – paauglių liga. Tačiau šiandien pastebiu, kad nuolatinis bėrimas kamuoja itin daug suaugusių moterų. Netinkama mityba ir kasdienis stresas daro pastebimą įtaką mūsų odos būklei. Taigi, svarbu spuogus gydyti dar jaunystėje, vos tik pasirodo lengva jų forma. Negydoma aknė gali tęstis dešimtmečius, palikdama randus ir pigmentines dėmes.

  • Ar aknę įtakoja paveldimumas?

Paveldimumas gali įtakoti riebios odos turėjimą. O dažniausiai aknė yra būdinga būtent riebiai arba mišriai odai.

Sužinok daugiau apie savo odą ir teisingą jos priežiūrą: www.aknespotas.lt

Bioderma Lojalumo Klubas - apdovanok savo odą